Středa

24. července 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Prvním letošním mládětem Safari Parku je ohrožený tučňák brýlový

2. 1. 2024

page.Name
Prvním letošním mládětem v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem je v přírodě ohrožený tučňák brýlový. Tučňáky brýlové zoo chová od roku 2022 a první mládě se v kolonii vylíhlo loni v polovině listopadu. Od té doby přibyla další čtyři mláďata. ČTK to dnes řekl mluvčí zoo Michal Šťastný.

Na nové mládě přišli chovatelé dnes ráno. "Při kontrole kolonie zjistili, že se v dalším hnízdě vylíhlo mládě. V kolonii nyní žije pět mláďat," uvedl zoolog Michal Podhrázský. Podle prvního pozorování se rodiče o potomka starají. "Mládě má ovšem před sebou náročné období. Úspěšný odchov není samozřejmostí," uvedla zoo.

Mladé tučňáky návštěvníci zoo zatím v expozici neuvidí. Mláďata tučňáků brýlových se líhnou v hnízdních norách, kam jim dospělí přinášejí potravu. Poprvé se ven vydávají obvykle zhruba od šestého týdne věku. "Pokud se odchovy povedou, budou první mláďata k vidění v předjaří," uvedl zoo.

Mláďata zatím vyrůstají v budkách a norách v expozici, kterou zoo nákladem 43 milionů korun otevřela předloni v červenci v areálu West Cape. Dvorské hejno tučňáků nyní čítá téměř 30 jedinců.

Dvorští tučňáci se o rozmnožování snažili již předloni. Vylíhlá ptáčata se jim však kvůli nedostatku zkušeností nepovedlo odchovat, což je podle zoo poměrně obvyklé. Dovednosti spojené s odchovem mláďat si páry musejí osvojit. Kromě Dvora Králové chová tučňáky brýlové v Česku a na Slovensku už pouze Zoo Ústí nad Labem.

Tučňák brýlový patří k ohroženým druhům a v přírodě jich dál ubývá. Od 80. let minulého století se jejich populace zmenšila o více než polovinu, a to kvůli úbytku potravy a znečišťování oceánů. Tučňáci brýloví jsou relativně monogamní, páry jsou věrné hnízdní noře i partnerovi přinejmenším několik let.

Zoo patří Královéhradeckému kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech. Loni návštěvnost safari parku vzrostla meziročně o půl procenta na nový rekord 673.000 lidí.

ČTK
Foto: Helena Hubáčková/SPDK