Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

V Krkonoších lidé ničí cedule lavinové prevence, jedna dokonce zmizela

14. 1. 2024

page.Name
Na turistické cestě z Klínových bud do Špindlerova Mlýna někdo odšrouboval a odcizil ceduli upozorňující na lavinové území. Trasa vede lavinovou dráhou v Borůvkovém žlabu z vrcholu Stohu. Horská služba vyzývá návštěvníky hor, aby jakoukoliv manipulací nejenom s cedulemi Horské služby (HS) neohrožovali bezpečnost ostatních turistů.

„Neznámý vandal ohrozil bezpečnost ostatních návštěvníků hor. Ukradenou ceduli samozřejmě co nejdříve nahradíme,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Cingr. Cedule z místa zmizela v posledních sedmi dnech, protože horští záchranáři místy pravidelně procházejí. „Na to, že nám cedule návštěvníci ničí, jsme si už tak trochu zvykli. Ale že ceduli někdo ukradne, to je poprvé,“ sdělil vedoucí lavinové prevence HS Robert Dlouhý. „Za celou moji profesní kariéru záchranáře si nepamatuji, že by byť jedna cedule zmizela. A to jich máme po celých Krkonoších patnáct,“ dodal.

Cedule o rozměru 65 krát 45 centimetrů je smaltovaná a řemeslně zpracovaná tak, aby odolávala těžkým klimatickým podmínkám. Na riziková místa se umísťují vždy před zimní sezónou. Její cena přesahuje 3500 korun.

V lavinových lokalitách Krkonoš stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Na hřebenech je 110 až 140 centimetrů sněhu. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě a přístupové cesty.

ČTK
Foto: Horská služba Krkonoše