Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

V Krkonoších stouplo lavinové nebezpečí na třetí stupeň

16. 1. 2024

page.Name
V Krkonoších dnes stouplo lavinové nebezpečí ze druhého na třetí stupeň z pětibodové škály. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Situace na horách v lavinových lokalitách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou. Na hřebenech Krkonoš je až 160 centimetrů sněhu. Třetí stupeň byl v současné sezoně vyhlášen podruhé.

Za posledních 24 hodin napadlo 20 cm a za posledních 48 hodin až 40 cm nového sněhu. „Sníh padal v kombinaci se západním a severozápadním větrem. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích a ve žlabech. Testy stability začínají vykazovat sníženou stabilitu,“ uvedl Jan Doubek z Horské služby Krkonoše.

Dnes horská služba očekává další sněhové srážky v kombinaci se silným větrem. Nad 1000 metrů nad mořem se mohou vyskytnout laviny deskové, případně laviny z nového sněhu.

„Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající,“ uvedl Doubek.

O vánočních svátcích, když platil v Krkonoších třetí stupeň lavinového nebezpečí naposledy, spadlo v oblasti Kotle u Špindlerova Mlýna šest větších lavin. 

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě a přístupové cesty. Třetí stupeň lavinového nebezpečí platí také v polské části Krkonoš.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno minus devět stupňů pod nulou, mírná mlha, vítr dosahoval v nárazech rychlosti 65 km/h a 150 cm sněhu, z toho 20 nového, uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

ČTK
Foto: Michal Bogáň