Pondělí

4. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Další pád ze Sněžky. Mladé turistce se ale nic nestalo

6. 2. 2024

page.Name
Přesně týden poté, co po pádu z vrcholu nejvyšší české hory přišli o život dva polští turisté, museli dnes horští záchranáři zasahovat při dalším pádu. Z Jubilejní cesty se zřítila tentokrát mladá česká turistka, která byla součástí šestičlenné skupiny. Naštěstí se jí nic nestalo.

I přes všechna varování, výstrahy a poučení byli turisté opět nevhodně vybaveni pro takovouto horskou túru. Navíc si skupina vybrala cestu, která je v zimním období uzavřena," sdělil dnes Fryš.

Podle něj šestičlenná skupina českých turistů se rozhodla k sestupu z vrcholu po tzv. Jubilejní cesta. „Ve velmi exponovaném a ledovatém místě již nebyli schopni dalšího postupu. Ve chvíli, kdy jedna členka skupiny sklouzla z cesty do údolí Lomniczky, si přivolali na pomoc záchranáře. Pětice lidí se podařilo bezpečně odtransportovat na Slezský dům,“ uvedl Fryš.

Mladá žena přibližně ve věku 18 let, která se z Jubilejní cesty zřítila, se na dně údolí potkala s dalšími turisty a bez zranění odešla směrem do polského střediska Karpazc. Šlo o stejnou lokalitu, kde v úterý 30. ledna došlo k tragickému pádu dvou Poláků. „Dnešní situace se odehrála o 450 výškových metrů níže, protože to už bylo na Jubilejní cestě. Tentokrát se nikomu nic nestalo,“ sdělil Marek Fryš.

Záchrannou akci komplikovalo záchranářům z HS Pec pod Sněžkou a polské GOPR špatné počasí. Kvůli němu nakonec nemohla dělat akce vrtulník a čekala v Peci pod Sněžkou.

Na Jubilejní cestě, která vede po severním svahu Sněžky od Slezské boudy na vrchol hory, neměli turisté co dělat, kvůli zledovatělému povrchu bývá během celé zimy uzavřena. Horská služba navíc už minulý týden vydala upozornění, že jsou v Krkonoších podmínky pro turistiku náročné, protože svahy jsou zledovatělé. Doporučuje užití maček či protiskluzových návleků na boty, tzv. nesmeků.

(bažina, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Horská služba ČR