Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Dvorská zoo bude koordinovat evropský chov husice modrokřídlé

7. 2. 2024

page.Name
Dnešek označuje světová komunita ochránců přírody jako Reverse the Red Day. Safari park Dvůr Králové při té příležitosti oznamámil i převzetí vedení nového Evropského chovného programu pro endemickou husici modrokřídlou.. V Evropě chová husice modrokřídlé jen 11 zahrad.

Husice modrokřídlé nežijí nikde jinde než na náhorních planinách Etiopie. Jejich stavy se odhadují na 5000 až 15 000 jedinců. Ohrožuje je především přeměna přirozeného prostředí a lov nepůvodními obyvateli.

„Situace tohoto druhu není v lidské péči jednoduchá, nejde o mimořádně atraktivní druh. Navíc je tato husice s ohledem na její poměrně temperamentní povahu i poměrně náročná,“ uvedl zoolog Michal Podhrázský, který bude mít vedení evropského chovného programu na starosti.

Populaci husic chovaných v zoo se bude snažit stabilizovat v co nejpestřejším genetickém složení. „S kolegy ze safari parku navíc rozvíjíme nový projekt na ochranu a výzkum husic přímo v Etiopii,“ dodal.

Safari park patří Královéhradeckému kraji a jeho aktuálně nejzásadnějším záchranářským projektem je účast v mezinárodním týmu BioRescue, který se pomocí umělých technik reprodukce snaží zachránit druh nosorožce bílého severního. V rezervaci v Keni žijí nosorožčí samice Fatu a Nájin, které patří dvorské zoo a jsou posledními zvířaty svého druhu na světě.

ČTK
Foto: Helena Hubáčková / Safari Park Dvůr Králové