Středa

24. července 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Horská služba vydala výstrahu, na Sněžce a v jejím okolí je zledovatělý terén

28. 2. 2024

page.Name
Horská služba v Peci pod Sněžkou ve středu varovala před silně zledovatělým terénem na Sněžce a v jejím okolí. Na tzv. řetězové turistické trase od polské Slezské boudy na vrchol Sněžky jsou v horní části cesty řetězy pod sněhem a neplní svoji funkci. Řetězů na úbočí Sněžky se mohou turisté při náledí přidržovat. Upozornění na náledí a ledovku platí v Krkonoších od pondělí. Podobnou výstrahu Horská služba vydává v zimní sezoně opakovaně.

Horští záchranáři nabádají turisty, aby používali zimní výbavu, zejména kvalitní protiskluzové návleky na boty, takzvané nesmeky. Na Sněžce byl dnes ráno jeden stupeň nad nulou a u nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byly tři nad nulou.

V sobotu se z řetězové cesty ze Sněžky zřítil na polskou stranu hory do kotle Lomničky turista. Jeho pád po svahu byl podle horské služby dlouhý přibližně půl kilometru a do nemocnice záchranáři zraněného přepravili vrtulníkem. V krátké době jde o třetí případ pádu ze zledovatělé Sněžky na polskou stranu hory. Na konci ledna po pádu ze Sněžky zemřeli dva Poláci. V únoru z Jubilejní cesty spadla česká turistka. Při pádu se jí nic nestalo.

Na Sněžku se turisté mohou nyní dostat jen pěšky, protože horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku je z technických důvodů mimo provoz. Z polské strany a od Luční boudy je Sněžka přístupná řetězovou cestou, z české strany od Růžové hory a od Pomezních bud.

V Krkonoších platí první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech Krkonoš je 130 až 160 cm sněhu a teploty se pohybují nad bodem mrazu. „Na povrchu se v minulých dnech vytvořila krusta, na kterou napadlo za poslední sněžení okolo pěti pěti centimetrů sněhu v kombinaci s větrem různých směrů. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích,“ uvedla ráno na webu Horská služba Krkonoše.

ČTK
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Vojtěch Rozum