Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Muzeum Krkonoš za tři měsíce fungování navštívilo 11 tisíc lidí

13. 2. 2024

page.Name
Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku – Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí od začátku listopadu, kdy zahájilo provoz, navštívilo 11 tisíc lidí. Rekordní denní návštěvnost přesahovala 800 lidí a v nejsilnějším týdnu tam zavítalo 3000 návštěvníků.

Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí s interaktivními expozicemi o Krkonoších vzniklo za 318 milionů korun v interiéru opraveného bývalého kláštera, v němž má sídlo muzeum Správy KRNAP. Otevřené je denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00. „Zájem o Muzeum Krkonoš předčil naše očekávání,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Podle něj se stává téměř povinnou zastávkou návštěvníků Krkonoš.

K vysoké návštěvnosti nejen nového návštěvnického centra ve Vrchlabí, ale i ostatních poboček Krkonošského muzea, přispívá podle ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische také průběh zimy, která nepřeje zimní sportům. „Vývoj letošní zimy nám nahrává. Svahy bez sněhu a deštivé počasí nám přivádí do Muzea Krkonoš velké množství návštěvníků, kteří hledají alternativní program k zimním sportům, kterým se nemohou plně věnovat. Muzeum tak prochází zatěžkávací zkouškou, ale zdá se, že až na pár technických drobností vše funguje, jak má,“ sdělil Böhnisch.

Nové expozice jsou téměř na 3000 metrech čtverečních v suterénu, v přízemí a v patře historické budovy bývalého kláštera. Nahradily původní expozice Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí nazvané Kámen a život a Lidé a hory otevřené v roce 1984 a 1995.

„První týdny po otevření lákalo Muzeum Krkonoš hodně místní nebo lidi z blízkého okolí, byli zvědaví, jak se změnila expozice, kterou mnozí velmi dobře znali,“ poukázal Böhnisch. Podle něj jsou reakce návštěvníků vesměs pozitivní. Muzeum testuje programy pro školy, které chce školám nabídnout.

S ohledem na extrémní návštěvnost a ve snaže rozptýlit ve špičkách zájem o Muzeum Krkonoš rozšiřuje Správa KRNAP otvírací dobu nedalekého Krkonošského centra environmentálního vzdělávání Krtek. Otevřen bude od úterý do pátku od 13:00 do 17:00.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí vzniklo z iniciativy Rakouského krkonošského spolku, který usiloval o turistické zpřístupnění Krkonoš, ale také o jejich ochranu a hlubší odborné poznání, v roce 1883. Od roku 1966 je pod Správu KRNAP.

ČTK
Foto: Kateřina Svobodová