Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Rekonstrukce čističky ve Dvoře Králové je z většiny hotová, Labe bude čistší

15. 2. 2024

page.Name
Rekonstrukce čistírny odpadních vod ve Dvoře Králové je z většiny hotová a vody vypouštěné do Labe splňují přísnější normy. První linka biologického čištění je po rekonstrukci v provozu od loňského podzimu, nyní stavbaři ještě pracují na rekonstrukci druhé linky. Z plánované investice 61 milionů korun bez daně se zatím prostavělo 45 milionů korun.

Čistírnu od října 2022 rekonstruuje městská společnost Městské vodovody a kanalizace (MěVaK) Dvůr Králové nad Labem, která ji vlastní. Zhruba ze třetiny náklady investice hradí z evropské dotace, ze třetiny z úvěru a ze třetiny z vlastních zdrojů.

Kromě opravené první linky na čistírně již funguje i nová technologie čerpání a hrubého předčištění odpadních vod. Celá rekonstrukce včetně nového dispečerského pracoviště by měla být hotová do konce letošního května. Hlavním cílem investice je snížení obsahu dusíku a fosforu ve vypuštěných vodách. Nová technologie by také měla ušetřit asi 40 procent nákladů na energie.

Původní technologie čistírny pocházela z přelomu 80. a 90. let minulého století. Kapacita čistírny byla značně předimenzovaná, protože byla původně postavená i na čištění průmyslových odpadních vod z továren později zkrachovalé textilky Tiba. Z původní kapacity čištění pro téměř 90 000 obyvatel, bude kapacita po rekonstrukci na úrovni zhruba 16 000 obyvatel.

V minulosti čistírnu vlastnila společnost Evorado Import a dvorská radnice s ní vedla spory o cenu čištění městských splašků. Dlouholeté spory skončily na konci roku 2019, kdy město čistírnu prostřednictví společnosti MěVaK od firmy za 120 milionů korun koupilo. Radnice tím dostala pod svou kontrolu tvorbu cen za čištění i budoucí investice do zařízení.

V době sporů s firmou Evorado Import město uvažovalo i o tom, že by si postavilo vlastní čistírnu. Její cenu radnice odhadovala na 155 milionů korun bez daně. Po koupi čistírny radnice plán stavby nového zařízení opustila a soustředila se na přípravu investic do koupené čistírny.

Kanalizační a vodovodní sítě ve Dvoře Králové vlastní město. MěVaK je provozuje a městu platí nájemné, letos to je 17 milionů korun. Nájemné a další vlastní zdroje pak město vrací do obnovy sítí, ročně to je přes 30 milionů korun.

ČTK
Foto: Facebook Město Dvůr Králové nad Labem