Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Ve Dvoře Králové končí z personálních důvodů dětská pohotovost

27. 2. 2024

page.Name
Ve Dvoře Králové nad Labem končí dětská pohotovost. Od března bude tuto službu i pro Dvůr Králové zajišťovat krajská nemocnice v Trutnově, kde je pohotovostní služba přímo navázána na dětské oddělení.

Na webu  tuto informaci přinesla krajská Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem. Za ukončení provozu dětské pohotovosti jsou podle zástupců dvorské nemocnice a hejtmanství personální důvody spojené s nedostatkem pediatrů. 

„Péči v rámci dětské pohotovosti zajišťuje Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem prostřednictvím lékaře, a to na vlastní externí polikliniku mimo areál nemocnice. Na další spolupráci s nemocnicemi s externími dětskými lékaři nedohodla, a proto od března provoz dětské pohotovosti ve Dvoře skončí. Důvodem je hlavně nedostatek pediatrů, kteří byli schopni službu zajišťovat, jedná se o celorepublikový problém způsobený věkovou strukturou lékařů v této odbornosti,“ uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Dětská pohotovost ve Dvoře Králové se podle ní vyznačovala mimo jiné nízké vytíženosti nebo chyběla navazující péčí v podobě plnohodnotného dětského oddělení, které by dětského pacienta v případě mohlo převzít do péče. „V případě dětské pohotovosti ve Dvoře byl vždy nutný převoz závažnějších případů do jiné nemocnice, a to buď v Trutnově, Náchodě nebo Hradci Králové,“ řekl Lechmann.

V Oblastní nemocnici Trutnov je pohotovost na dětském oddělení v sobotu, neděli a ve svátek od 8:00 do 20:00, bližší informace jsou na webu  nemocnice. Mimo tuto provozní dobu je potřeba se obrátit na akutní ambulanci dětského oddělení v trutnovské nemocnici na telefonní číslo +420 499 866 288. 

„Od příštího roku bude podle legislativy odpovědnost za zajištění pohotovosti přecházet z krajů na zdravotní pojišťovnu, které podle všeho plánují navázat pohotovosti na urgentní příjmy. To znamená, že jelikož dvorská nemocnice není zařazena do sítě nemocnice s naléhavým příjmem, tak by stejně nemohla správně provozovat,“ upřesnil Lechmann.

K tomuto přístupu z hlediska komplexnosti péče pro dětské pacienty se hlásí i lékaři odborníci, kteří obdobně doporučují zřizování dětských pohotovostí pouze tam, kde je k dispozici urgentní příjem a dětské oddělení. „Péče o pacienty v Královéhradeckém kraji, které budou vyžadovat ošetření v rámci dětské pohotovosti, budou komplexně zajištěny v rámci nemocnice Královéhradeckého kraje v Náchodě, Trutnově, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou, a také na dětskou pohotovost ve Fakultní nemocnici Hradec Králové,“ dodal Lechmann .

Krajské nemocnice v regionu zastřešuje Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje. Holding je vlastníkem nemocnice v Náchodě, Jičíně, Trutnově, Dvoře Králové nad Labem a Rychnově nad Kněžnou, součástí jsou také nemocnice v Novém Bydžově a Broumově.

ČTK
Foto: Anna_Om/Envato Elements