Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Ze Sněžky se zřítil český turista, je ve vážném stavu

24. 2. 2024

page.Name
Ze Sněžky se dnes odpoledne z řetězové cesty zřítil na polskou stranu hory dvaatřicetiletý český turista. Zdravotničtí záchranáři jej vrtulníkem vyzvedli a ve vážném stavu přepravili na traumacentrum Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Turista údajně uklouzl a zřítil se z úbočí Sněžky do kotle Lomničky na severní straně hory. Záchranáři do akce vyrazili ve 13:15.

„Po nějaké době jsme ho prostřednictvím vrtulníku v terénu lokalizovali, pátrání probíhalo ve spolupráci s horskou službou. Následně jsme jej s využitím lanového podvěsu vyzvedli a transportovali na místo, kde byl doošetřen,“ řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák. Stav zraněného turisty označil za vážný. „Muž byl v bezvědomí a podchlazený. Naše posádka jej musela napojit na umělou plicní ventilaci," dodal.

Jako první na místo vyjel záchranář horské služby ze služebny na Slezském domě. „Kromě záchranářů z Pece pod Sněžkou došlo také k aktivaci vrtulníku LZS Hradec Králové a kolegů z polského GOPR,“ uvedl mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš. Akce se účastnilo asi 20 záchranářů a kromě českého byl v akci i polský záchranářský vrtulník.

„I přes veškerá upozornění, která jako Horská služba vydáváme, se neustále v našich horách pohybují turisté s nedostatečným vybavením a v důsledku podcenění zrádnosti terénu dochází k závažným úrazům,“ dodal k situaci v Krkonoších náčelník HS Krkonoše Pavel Cingr. 

Během ani ne měsíce se jedná o třetí pád z nejvyšší české hory. Při tragickém pádu 30. ledna se do kotle Lomničky zřítili dva polští turisté. Jejich pád z vrcholu byl dlouhý přibližně 900 metrů. Na následky pádu na místě zemřeli.

Další pád ze Sněžky se odehrál 6. února, kdy se z Jubilejní cesty na severním úbočí Sněžky na polské straně hory zřítila česká turistka. Při pádu se jí nic nestalo. Po cestě, která je v zimě uzavřena, šla ve skupině s dalšími pěti lidmi, které museli záchranáři odtransportovat na Slezský dům.

Na Sněžce dnes bylo po většinu dne pěkné slunečné počasí s teplotou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Na Sněžku se turisté mohou nyní dostat jen pěšky, protože horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku je kvůli poruše motoru od konce ledna mimo provoz. Z polské strany a od Luční boudy je Sněžka přístupná pouze takzvanou řetězovou cestou. Z české strany je přístupná od Růžové hory a od Pomezních bud.

(bog, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Horská služba ČR