Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ze Studniční hory v Krkonoších se uvolnila lavina

16. 2. 2024

page.Name
Z hrany Studniční hory v Krkonoších se v období od 10. do 16. února zřejmě samovolně uvolnila lavina, která sjela do nepřístupné části Obřího dolu do oblasti Májového žlabu. Nikomu se nic nestalo.

Příčinou byly nezvykle vysoké teploty, které na horách panují, a předcházející dešťové srážky, uvedli dnes na meteorologové. Podle dobrovolného člena Horské služby Krkonoše Valeriana Spusty, který vede evidenci krkonošských lavin, jde v této zimní sezoně v Krkonoších o první takzvanou základovou lavinu, kdy se uvolní celá vrstva sněhu až na podloží.

„Odhadem je délka laviny 380 až 400 metrů, šířka v místě odtrhu může být do 20 metrů. Sleduji to na fotografiích, na místo jsem se ještě nedostal, v nejbližších dnech tak učiním. Zatím jde o velmi předběžné informace o této lavině," řekl Spusta.

V současné zimní sezoně podle něj spadly větší laviny v Krkonoších koncem prosince a na začátku ledna v několika nejaktivnějších lavinových lokalitách, když platil třetí stupeň lavinového nebezpečí. Například v oblasti Kotle u Špindlerova Mlýna o Vánocích sjelo zhruba šest lavin. Šlo o laviny z mokrého sněhu, nikomu se nic nestalo, všechny se podle horské služby uvolnily samovolně. Lavinovou událost horská služba v současné zimní sezoně neměla.

V Krkonoších platí první, nejnižší stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Na hřebenech Krkonoš je 130 až 150 centimetrů sněhu.

„Teploty se na hřebenech pohybují nad nulou. Sněhová pokrývka je mokrá až podmáčená. Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu a pády převějí. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve velmi strmém terénu," uvedl ráno na webu Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, sjezdové tratě a přístupové cesty.

ČTK
Foto: www.chmi.cz