Pátek

11. října 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Lékař Olšák vysvětlil svou revoluční metodu, pacienti vyjádřili své pozitivní pocity

9. 9. 2024

Lékař Olšák vysvětlil svou revoluční metodu, pacienti vyjádřili své pozitivní pocity 29 snímků
Na kolonádě v Janských Lázních se dnes konala tisková konference doprovázená přednáškou rehabilitačního lékaře Petera Olšáka působícího v tamní dětské léčebně Vesna, který se specializuje na metodu elektroakupunktury AC-TIVE ENF. Tato revoluční metoda kombinující tradiční akupunkturu s nejnovějšími poznatky fyzikální medicíny dokáže vrátit pohyb pacientům s tímto zdánlivě neřešitelným postižením.

Této události se zúčastnilo také šest pacientů včetně herce Alfréda Strejčka doprovázeného kolegyní Jitkou Molavcovou. Všem lékař Olšák pomocí elektroakupnktury vrátil částečný pohyb, přestože většina z nich před lety v důsledku různých úrazů měla přerušenou míchu. Nosným tématem bylo zhodnocení účinků léčby samotnými pacienty s důrazem na přínosy a dopady této léčby na jejich zdraví a kvalitu života.

„Mým cílem bylo pro pacienty vymyslet postup, který by dokázal zlepšit jejich pohyb a byl účinnější než postupy, které obvykle používáme. Rozhodl jsem se spojit fyzikální léčbu s lékařskou akupunkturou. Podstatné na této metodě je, že pacienti vlastní vůli dokážou dospět k vlastnímu pohybu. Co je důležité, že pacienti nemusí pohyb neustále opakovat a být závislí dlouhodobě na léčbě. Pokud pohyb jednou vznikne a dokážou ho aktivovat, už jim pravděpodobně zůstane na celý život,“ řekl přítomným lékař.

Velkou výhodou proti invazivním metodám, které používali nebo používají v zahraničí, tato metoda pro pacienta nepředstavuje téměř žádné riziko a jsou tam minimální nežádoucí účinky. „Téměř u každého pacienta, který k nám přijde, lze efektivitu léčby posoudit už velmi rychle,“ uvedl Olšák s tím, že tato metoda používá a funguje již osm a půl roku. Za tu dobu má za sebou úspěšnou léčbu více než 700 pacientů. „Snažíme se vybírat pacienty, jejichž stav je nejtěžší, kde je nulová naděje, že by se mohl zlepšit. V současné době máme 22 pacientů, u nichž po úplném přerušení míchy nebyla naděje na zlepšení prakticky žádná. V současné době evidujeme více než 800 žádostí o tuto léčbu a nejsme zatím schopni kapacitně zvládnout,“ prozradil lékař.

Příkladem toho, že metoda elektroakupunktury funguje, je pacientka Kateřina Šimonková z Vrchlabí, které se stal před deseti lety fatální úraz. Tehdy šla se synem na procházku, jen kousek od jejich bydliště. Na zmrzlé sjezdovce synovi podklouzly nohy, maminka ho chytila ​​za ruku, ale sklouzla s ním a nekontrolovatelně padali. Kateřina narazila do kovové konstrukce lyžařského vleku.

Pro velmi aktivní a úspěšnou sportovkyni, která se zaměřovala na běh na lyžích a přespolní běh, to byla skutečně osudová událost. „Obratel, který se roztříštil, přerušil míchu a hned jsem ochrnula. Jsem velmi vděčná, že mě vzal doktor Olšák do své péče. Po šesté terapii došlo k aktivaci dolních končetin a pohyb se začal zlepšovat,“ sdělila. Podle Olšáka jsou tito pacienti dnes schopni takových aktivit, kterých předtím nemohli vůbec dosáhnout. Kateřina je toho velkým příkladem,“ poznamenal lékař. Dnes, od dubna letošního roku, už Kateřina využívá k vertikálnímu pohybu exoskeletu, což je vnější kostra poskytující stabilní oporu a ochranu při chůzi. To účastníkům konference v praxi předvedl další pacient Filip Trejtnar, na nějž před lety v práci spadl strom a ochrnul.

Herec Alfréd Strejček, který se dostal do péče lékaře Olšáka, utrpěl před sedmi lety zánětlivé poškození nervů, což vedlo k ochrnutí končetin. Jeho stav se po léčbě v Janských Lázních zlepšil natolik, že se dokázal znovu podepsat. Jeho příběh je ale velmi smutný. Když se jeho stav začínal lepšit, dostal těžký zápal plic a poté mozkovou příhodu. „Největší pohybový restart u mě nastal až tady v Janských Lázních u doktora Olšáka,“ poznamenal Strejček.

V rozhovoru pro dubnový magazín Trutnovinky nám lékař řekl Olšák, že loni vedl tým vědců Univerzity Palackého v Olomouci, kteří zvítězili na Transfera technology day 2023 s inovativními jehlami pro aplikaci elektroakupunktury. Tehdy si moc přál, aby se našel investor, který toto snažení podpoří, aby se tato metoda mohla posunout ještě dál a pomohla nejen pacientům z kompletně přerušenou míchou. A to se naštěstí stalo. „Investora na výrobu jehel už máme. Pokud vše dobře půjde, za několik měsíců bychom se mohli posunout do fáze klinického testování. Když dojde k jejich certifikaci, mohly by být používané úplně běžně v praxi,“ vysvětlil Olšák.

Cílem jeho metody není lidem s poraněním míchy dávat jakékoli falešné naděje a slibovat zázraky. „Cílem je usnadnit a zkvalitnit jejich život v rámci běžných denních aktivit. To se zatím u léčených pacientů daří a nedochází u nich ke ztrátě nově vzniklých pohybů. Tyto pohyby pacienti plně ovládají vlastní vůli, bez jakékoli stimulace či jiné mechanické podpory,“ dodal lékař Olšák.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová