Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Atraktivní kožešinové pláště Kary v muzeu

10. 11. 2015

Atraktivní kožešinové pláště Kary v muzeu 0 snímků
Výstava o podniku Kara Trutnov, která je ve zdejším Muzeu Podkrkonoší přístupná až do úterý 17. listopadu, mapuje nejen historii světově uznávaného závodu, ale zajímavě přibližuje náročnou technologii zpracování kožešin. Nabízí ukázky celé řady druhů vyčiněných kožek a konfekčních výrobků, především dámských kožešinových plášťů.

Výrobní program podniku Kara zajišťovala prvovýroba v poříčském a bohuslavickém závodě. Zde se se činily, barvily a upravovaly kožešnické suroviny pro další využití. Proces pokračoval konfekčním zpracováním kožešin, jež byl soustředěn do pěti specializovaných závodů se sídlem ve Starém Kolíně, Praze, Hlinsku v Čechách, Trenčíně a v České Skalici.

Modelová konfekce se každoročně obměňovala a obsahovala až 300 dámských, pánských i dětských kožešinových výrobků. Vyráběly se vycházkové pláště a oděvní doplňky pro každou příležitost až po luxusní modely nejvyšší kvality.

Závod ve Starém Kolíně orientoval svůj výrobní program na konfekční zpracování žádaných velurových plášťů a výrobků z králičin. Šily se zde také různé druhy kožešinových čepic, rukavic, nánožníků apod. Závod v Praze produkoval v malých sériích exkluzivní modely, určené výhradně pro export.

Jednalo se o výrobu z vysoce hodnotných materiálů, jako byl perzián, norek, nutrie a bizam. Závod v Hlinsku v Čechách se zaměřoval především na konfekci z jehnětiny, ze které se šily kvalitní kožešinové pláště.

Specializací závodu Trenčín byla výroba syntetické kožešiny, která se stala rovnocenným partnerem klasických kožešnických materiálů. Nejmladší konfekční závod Kary v České Skalici byl orientován především na kožešinové doplňky a galanterii, ale vyráběly se zde i dámské pláště z králičin.

Na fotografii můžete vidět černý perziánový plášť, vyrobený v padesátých letech 20. století, který patří k nejstarším z vystavovaných modelů. Bordový plášť uprostřed je z barvené králičiny s vloženými hnědými a světlými pásy, které v ploše tvoří vzor. Byl vyrobený v roce 1961 jako jediný modelový kus.

Šedý kožich s černým koženým páskem z čínské kozinky je z roku 1977. U tohoto předmětu se dochoval i pokladní doklad, ze kterého vyplývá, že na jeho pořízení musela původní majitelka ušetřit 5250,- Kčs, což byly více než dva průměrné měsíční platy.

Zde prezentované pláště jsou pouhou částí z celé řady modelů, které v posledních letech sbírku muzea obohatily.

Petra Sauerová
Muzeum Podkrkonoší v Trutnově