Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

2025? Ne, dálnice D11 bude hotová až v roce 2028

20. 11. 2019

page.Name
Dálnice z Hradce Králové přes Trutnov k polským hranicím nebude hotová v letech 2024 nebo 2025, jak ještě před rokem sliboval tehdejší ministr dopravy Dan Ťok, ale až na konci roku 2028. Dnes to oznámil současný ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Informace zazněla během kontrolního dne na stavbě dálnice D11 u Hradce Králové. Ve výstavbě jsou aktuálně dva úseky: Hradec Králové-Smiřice a Smiřice-Jaroměř, v celkové délce 22,4 kilometrů. „Stavba obou úseků probíhá podle plánu. Hotovo bude v roce 2021 a 2022,“ potvrdil ministr.

Horší to je ale s dvěma úseky z Jaroměře k hraničnímu přechodu u Královce v celkové délce 40,8 kilometru. U nich podle ministra chybí potřebná rozhodnutí. „Vycházím z faktů, která tady dnes jsou. Můžeme stavět tehdy, když budeme mít pravomocná územní rozhodnutí a pravomocná stavební povolení. Mě to prodlužování nijak netěší," uvedl ministr.

Na Trutnovsku ale jeho prohlášení zvedlo vlnu nevole. „Ten nový termín se mi moc nelíbí. Pokud budou Poláci se svojí dálnicí na hranicích už v roce 2023, jako že budou, tak to pro Trutnov bude docela masakr,“ upozornil Miroslav Vlasák, bývalý dlouholetý žacléřský starosta a aktuálně manažer evropského uskupení pro územní spolupráci ESÚS NOVUM, které se specializuje na česko-polské projekty.

Připouští, že jedním z problémů je skutečně chybějící zákon o liniových stavbách. „Pokud to nebudeme dělat jako Poláci, kteří speciální zákon mají, tak to u nás bude vždycky trvat zbytečně dlouho. Ten zákon nemusíme ani vymýšlet, stačí ho převzít. Nechápu, že se na tom není parlament schopný domluvit,“ prohlásil Vlasák.

Mnohem víc ministrovo prohlášení rozčílilo trutnovského starostu Ivana Adamce, který rovněž patří mezi dlouholeté zastánce vybudování dálnice D11 k hranicím a její napojení na evropskou dálniční síť. „Tady je všechno úplně špatně. Pro náš kraj by to měla být priorita. Jestli nám pan ministr přijel říct tohle, tak to nemusel jezdit vůbec. Jen si myje ruce, aby pak mohl říct, že to nejde,“ zlobil se.

Hlavním důvodem jsou podle Adamce chybějící peníze. „Pan ministr Kremlík je naprosto nekompetentní. Nevybojoval peníze pro stavbu silnic, ve fondu rozvoje dopravní instrastruktury je méně peněz, než bylo potřeba. Není schopen ani navázat na svého předchůdce,“ řekl.

Šnečí tempo stavby české dálnice pomalu přibližuje k realitě černý scénář: Poláci svůj úsek dálnice A3 ke Královci budou mít v roce 2023 hotový. Nebude ho u nás ale na co napojit. Reálně tak hrozí u Trutnova špuntování dopravy, kterou k nám s velkou pravděpodobností přivede polská dálnice. „Ano, něco takového reálně hrozí, celá řada problémů. Pan ministr prostě vůbec nedomýšlí důsledky, podle mě nemá na ministerstvu co dělat,“ oznámil.

Aktuálně platí, že Poláci mají pro stavbu dálnice všechna potřebná povolení, vybrané stavební firmy a vrchní část dálnice od Kamenné Hory k Bolkovu postaví do konce roku 2023. Spodní úsek od Kamenné Hory k hranicím chtějí mít dokončit o dva roky dříve. Češi svůj termín dokončení opět odsunuli. Nejprve se mluvilo o roce 2019, loni se hovořilo o termínu 2024-2025, nyní ministr oznámil dokončení v závěru roku 2028.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz