Pondělí

27. května 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Bonus v Galerii Draka: děti rozhýbou dřevěné hračky

29. 11. 2019

Bonus v Galerii Draka: děti rozhýbou dřevěné hračky 0 snímků
/VIDEO/ Vzhledem k tomu, že se v Galerii Draka v Trutnově začalo vybírat vstupné, rozhodli se její provozovatelé připravit pro návštěvníky plnohodnotný bonus. Ten tvoří interaktivní a pohyblivé dřevěné hračky, jejichž funkčnost mohou vyzkoušet nejen dospělí, ale především děti.

V podzemních prostorách je tedy k dispozici několik atraktivních zastavení, které nenechají hravého návštěvníka v klidu. Jsou to například kuličková dráha, drak, který překvapí rytíře, vyvážené vážky, klikou rozvlněná stonožka, temně a zároveň vesele vyhlížející ukrutný pohyblivý drak, rytíř prchající před drakem, který hodlá osvobodit princeznu, hlavolamy a další mechanické hračky, které příchozí sami vyzkoušejí.

Celkem mají nebo v blízké budoucnosti budou mít návštěvníci k dispozici zhruba pětadvacet hraček, které podle návrhů a technologických postupů výroby Otto Štemberky, předsedy spolku Trutnov – město draka, a jeho přátel, vytvořil spřátelený a šikovný truhlář. Galerie za šest let existence už brzy přivítá třicetitisícového návštěvníka.

„Začali jsme vybírat vstupné a chtěli jsme prostor více oživit, aby to nejen pro trutnovské děti dostalo nový rozměr. V současné době zaplatí dospělí 40, děti od tří do osmnácti let 20 korun, školy včetně mateřských škol 200 korun za třídu,“ vysvětlil Štemberka. Galerie rovněž připravuje velice originální stojan s drakem se zásuvkami, kde budou zastoupena dračí města s erbem a povídáním o jejich historii i pověstech. „Mělo by to mít celosvětový rozměr, protože drak se vyskytuje na celé planetě,“ prozradil předseda spolku.

To však nejsou jediné čerstvé aktivity spolku. Ten v současné době natáčí film Brněnský drak trutnovská stopa. „Už máme časovou osu celého snímku, takže lze říci, že jeho délka bude přibližně čtyřicet minut. Na dokumentu spolupracujeme s partnery s Brna – Turistickým informačním centrem, magistrátem města i Moravský zemským archivem. Křest stejnojmenné knihy se odehrál při letošních Dnech evropského dědictví s tím, že premiéra dokumentu je naplánována na den před dračími slavnostmi v příštím roce v Trutnově.

    

„Celý film i knížka byly vytvořeny se záměrem, že v roce 2024 chceme vykonat pouť s naším trutnovským drakem do Brna a tam se zúčastnit společných slavností na tamním Zelném trhu,“ řekl Štemberka. To bude doba, kdy uplyne tisíc let od okamžiku, kdy vyprávění kronikáře Simona Hüttela v trutnovských pověstech končí tím, že mytologický zakladatel města Albrecht z Trautenbergu odvezl do Brna draka jako dar mladému knížeti Břetislavovi.

„Draci“ by tento rituál rádi obnovili, draka do Brna přivezli a po tisíci letech ho opět darovali knížeti. „Tento akt by měl být završením činnosti našeho spolku a potom to po nás převezmou naši nástupci z mladší generace, kteří by měli po svém pokračovat v tom, co jsme už my vykonali pro spolek s jeho dračí legendou,“ vysvětlil předseda Otto Štemberka.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek