Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Lev je zpátky na Slovanském náměstí. Bude tam deset let, možná i déle...

11. 11. 2019

Lev je zpátky na Slovanském náměstí. Bude tam deset let, možná i déle... 0 snímků
/VIDEO/ Ocelový lev sochaře Michala Gabriela se dnes ráno přestěhoval. V sedm hodin ráno ho jeřáb zdvihl z dlažby před Uffem, naložil na korbu nákladního auta a převezl na Slovanské náměstí. Tam ho v osm hodin položil před městskou galerii. Trutnované tak mohou i dál obdivovat jednu z nejoblíbenějších soch novodobé historie.

První lev (na noze měl vyryté číslo 1) se před galerií objevil v létě, v rámci dočasné venkovní expozice Sochy ve městě. Přitahoval velkou pozornost. Pak putoval k majiteli do Čeladné. Firma Kasper Kovo ale mezitím vyrobila jeho dvojče (na noze má vyrytou dvojku). To zatím vlastníka nemá, takže ho na pár týdnů aspoň vystavila před Uffem, a nyní vrátila ke galerii. Sochu totiž na deset let a zdarma půjčila městu.

„Viděl jsem, jak pozitivně byla socha vzata obyvateli Trutnova jak u galerie, tak u Uffa. Taková socha by neměla stát v hale nebo ve firmě na dvoře, ale měla by být na veřejném místě, aby si ji užilo co nejvíc lidí,“ vysvětlil Rudolf Kasper, jednatel firmy Kasper Kovo.

Zápůjčka potěšila Trutnovany a i vedení radnice. Město si platí za svého pouze roční pojistku sochy v hodnotě asi 20 tisíc korun. „Pan Kasper ukazuje, jaký je mecenáš umění, a jak mu jde o Trutnov. Není samozřejmé, že někdo zdarma zapůjčí sochu jen tak, je to projev velkého mecenáše,“ chválil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Téměř dva metry vysoký, skoro dva a půl metru dlouhý, a přes tunu a půl vážící lev je z nerezové oceli, nařezané z plátů a seskládané na principu 3D tisku. Zaujal i tím, jak podle světelných podmínek téměř neustále doslova měnil barvy. Jinak působil v parných letních dnech, jinak nyní za deštivého podzimu.

Zajímavě by mohl působit i v zimě. „Já se na to moc těším. Už jsem některé nerezové sochy viděl zasněžené, a bylo to úplně úžasné, jak se proměnily,“ prohlásil Rudolf Kasper.

A co když budou Trutnované chtít, aby socha ve městě nebyla jen deset let, ale zůstala součástí historického centra natrvalo? „Ti, kterým se tak líbí, by měli uspořádat veřejnou sbírku, sochu od pana Gabriela koupit a pak bude jejich,“ naznačil Rudolf Kasper.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
foto a video: Miloš Šálek