Úterý

21. května 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Poslanec Ondráček opisoval, potvrdila univerzita. Postih mu ale nehrozí

8. 11. 2019

page.Name
Používal pasáže textů z jiných zdrojů, ale necitoval je. Tak se dá stručně shrnout závěr kontroly disertační práce poslance Parlamentu ČR a trutnovského zastupitele Zdeňka Ondráčka z roku 2011, kterou provedla Univerzita Palackého v Olomouci. Postih mu za to ale nehrozí, oznámila mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Kontrola disertační práce nazvané Násilí jako sociálně patologický jev v rodině proběhla jak pomocí systému Theses, tak následně „ručně“ odbornými pracovníky studijního oddělení a pedagogické fakulty.

„Zdeněk Ondráček ve své disertaci porušil citační zásady, neuvedl citované zdroje nebo je uvedl nepřesně či nesprávně. Většinu teoretické části, která tvoří více než polovinu textu, sestavil jako kompilát z poznatků, které byly v době jejího vzniku známé, aniž by je sám analyzoval nebo kriticky posoudil jejich vztahy a souvislosti. Pouze je ve výčtech uvádí,“ uvedla Dvorníková.

Podle odborníků z univerzity tak Zdeněk Ondráček porušil zásady a zvyklosti tvůrčí vědecké práce, jak jsou v současné době definovány v Etickém kodexu zaměstnanců a studentů univerzity. „A to tím, že necitoval některé použité zdroje, některé zdroje nesprávně citoval a teoretická část je kompilací dříve publikovaných poznatků,“ sdělila Dvorníková.

Ondráčkovi ale žádný postih nehrozí. Není členem akademické obce Univerzity Palackého, takže nemůže být dán podnět k projednání jeho případu Etickou komisí rektora, ani zahájeno disciplinární řízení. „A protože disertační práci obhájil již v roce 2011, nelze zahájit řízení o zneplatnění obhajoby,“ dodala mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Poslanec Ondráček se zatím pro média k posudku nevyjádřil. Přes mluvčí ale vzkázal, že o něm bude s univerzitou komunikovat, až dokument obdrží písemně.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz