Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Princ v Trutnově. Na Exportní fórum do Uffa zavítal Michael von Liechtenstein

14. 11. 2019

Princ v Trutnově. Na Exportní fórum do Uffa zavítal Michael von Liechtenstein 0 snímků
Tradiční Exportní fórum, na kterém si dávají v Podkrkonoší dvakrát do roka dostaveníčko špičky nejen tuzemského byznysu, průmyslu, bankovnictví i politiky, tentokráte přivítalo vskutku vzácnou návštěvu. Do trutnovského Uffa totiž zavítal i princ Michael von Liechtenstein, vládce jedné z nejmenších evropských zemí - Lichtenštejnska.

Již 23. Exportní fórum, které dnes a zítra hostí Uffo a Grund Resort v Mladých Bukách, nese titul „Střední Evropa – naděje nebo problém starého kontinentu? Je Česko motorem středoevropského exportu“? Na úvod akce přítomné pozdravil předseda Asociace exportérů Jiří Grund a starosta Trutnova Ivan Adamec, který se omluvil za dopravní komplikace způsobené opravami vybraných komunikací ve městě.

Vedle lichtenštejnského prince na něm své nástroje prezentovaly významné osobnosti jako Gyula Peschinger, člen monetární rady Maďarské národní banky; náměstek ministra zahraničních věcí věcí Martin Tlapa; šéfredaktor slovenského magazínu Týždeň Štefan Hríb; generální ředitel EGAP Jan Procházka nebo ekonomové Miroslav Novák ze společnosti Akcenta či Eliška Jelínková z Raiffeisenbank. Velkou pozornost vzbudila prezentace, kterou milou češtinou přečetl Ital Roberto Brazzale, prezident společnosti Brazzale, jenž je největší tuzemskou sýrárnou se sídlem v Litovli.

V pátek ještě v rámci diskuse vystoupí člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda či bývalý německý europoslanec Hans-Olaf Henkel. Role moderátora velké části panelů se ujal bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

Vznik Asociace exportérů se datuje k 18. dubnu 2002, kdy se na jednání v Trutnově sešli zástupci 40 signatářských firem Trutnovské výzvy. Během několika dnů se tehdy pod Trutnovskou výzvu podepsalo 180 podniků s výzvou vládě a centrální bance, aby obnovila fixní kurz koruny. Od té doby se členové asociace pravidelně scházejí na Exportních fórech, které se v posledních letech konají dvakrát ročně.

Jiří Štefek
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek