Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

12°

Zítra

17°

Svátek má

Vánoční jedle už stojí na náměstí, z Kostelce ji vezli hodinu a čtvrt

21. 11. 2019

Vánoční jedle už stojí na náměstí, z Kostelce ji vezli hodinu a čtvrt 0 snímků
/VIDEO/ Trutnov už má na Krakonošově náměstí vánoční strom. Patnáct metrů vysokou a téměř šest metrů širokou jedli přivezl tahač do historického centra hodinu po poledni, definitivně se ji povedlo ukotvit krátce před 15. hodinou. Příští týden montéři strom svátečně nazdobí a v neděli 1. prosince se poprvé rozsvítí.

Poprvé v novodobé historii nepochází vánoční strom z Trutnova. „Na ten, který jsme měli vytipovaný, přišlo v poslední chvíli odvolání proti kácení, takže jsme museli shánět jiný. A z těch nabízených nebyl žádný tak hezký, jako jedle, kterou nám nabídl soukromý vlastník z Červeného Kostelce,“ vysvětlil ředitel Technických služeb Trutnov Lumír Labík.

Dnes dopoledne zaměstnanci zhruba čtyřtunový strom pokáceli a na speciálním tahači nechali převézt. Cesta z 25 kilometrů vzdáleného Kostelce trvala zhruba hodinu a čtvrt. „Je to velký strom. Místy se kvůli zastavovala doprava, muselo se dávat pozor kvůli kabelům a podjezdům. Kruháky a přechodové ostrůvky na silnicích, to jsou největší překážky, když se veze nadměrný náklad,“ upřesnil Václav Hakl, který dělal stromu externí doprovod.

V příštím týdnu pověsí zaměstnanci Technických služeb na jedli vánoční ozdoby. Kromě dekorací, které strom zdobily loni, radnice přikoupila další ozdoby za téměř 60 tisíc korun. „Letos na vánoční strom přibude sedmdesát zlatých koulí o průměru dvacet centimetrů a čtyři sady animovaných hvězd, které jsou během dne bílé a v noci svítí,“ prozradil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Stejně jako v předchozích letech začne v Trutnově advent rozsvícením vánočního stromu na Krakonošově náměstí. Naplánované je na 17 hodin, ale doprovodný program začne už ve 13 hodin. V plánu jsou například vystoupení hudebních souborů Cantanti, Trutnoforte či chlapeckého pěveckého sboru Bonifantes z Pardubic. A samozřejmě stánky s adventním zbožím a občerstvením.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek