Úterý

16. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Zeď u cvičáku připomíná Samet. Stovky lidí ji přemalovaly na českou vlajku

16. 11. 2019

Zeď u cvičáku připomíná Samet. Stovky lidí ji přemalovaly na českou vlajku 0 snímků
/VIDEO/ Národními barvami září od včerejška zeď někdejšího New Endu u řeky Úpy (vedle psího cvičiště). Lidé z umělecké školy ji totiž v rámci 30. výročí Sametové revoluce posprejovali tak, že z dálky vypadá jako česká vlajka. Při bližším pohledu je plná stovek malých symbolů připomínajících listopadové události roku 1989, které vyústily v návrat svobody a demokracie.

Klíče, prsty ve tvaru V, srdce, portrét Václava Havla nebo slova jako svoboda či Občanské fórum. To je jen stručný výčet z mnoha desítek symbolů nebo hesel, které neodmyslitelně patří k Sametové revoluci a které včera odpoledne nastříkali lidé na stěnu u cyklostezky z centra Trutnova k sídlišti Zelená louka.

„Některé jsou všeobecně známé z dobových fotografií, dokumentů a videí. Máme tu ale i méně obvyklé. Například trabant, auto, které u nás nechávali východní Němci při útěku na Západ. Máme tu ale i volnější motivy, takže tu vznikla zajímavá plejáda netradičních symbolů,“ uvedl učitel výtvarné výchovy Jan Erben.

Právě on společně s kolegy a žáky všech tříd výtvarného oboru Základní umělecké školy v Trutnově páteční happening pořádali. Výrazný podíl na tom má i firma Gast-Pro, která zeď svého objektu nabídla škole zdarma jako veřejnou malířskou plochu.

„Dohodli jsme se, že že právě teď je pravá chvíle ji pomalovat. Třicet let do revoluce, to nejjedinečnější datum, kdy můžeme udělat takovouhle velkou věc a kdy zeď můžeme proměnit v něco, co má hodnotu i pro Trutnov,“ prohlásil Jan Erben.

Kromě známých a příbuzných podpořili akci svojí účastí také například žáci taneční školy či trutnovského gymnázia. Podle odhadu se do páteční zhruba dvouhodinové akce zapojilo téměř 400 lidí. „To je nad očekávání hodně,“ uznal Erben.

Společně všichni nasprejovali na zeď nepřehlédnutelnou malbu v červené, modré a bílé barvě. „Záměrem bylo vytvořit sprejerskou mozaiku, složit jeden velký státní symbol, což je z odstupu vidět. V detailu je naopak patrná individualita, a protože jsme společnost, tak se tady krásně odráží pospolitost, a určitá jednota v myšlence,“ poukázal Erben.

Vlajka by měla vydržet na stěně New Endu minimálně do jara. Tedy pokud ji nikdo neponičí. „Bude to jakýsi odraz naší dnešní společnosti, ukáže se, jak si vážíme státního symbolu,“ dodal Jan Erben.

Pavel Cajthaml 
pavel@trutnovinky.cz 
Foto: Miloš Šálek 
Video: Pavel Cajthaml