Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Betlémské světlo je v Trutnově, první zájemci si pro něj přišli na nádraží

21. 12. 2019

Betlémské světlo je v Trutnově, první zájemci si pro něj přišli na nádraží 0 snímků
Je to dlouholetá tradice, na kterou se můžete spolehnout tak, jako na Vánoce. Skauti vždy před svátky přivezou do našeho města betlémské světlo. Dnes odpoledne s ním opět přijeli vlakem a už na nádraží ho rozdávali prvním zájemcům.

Plamínek ze světla, které se každoročně zapálí v Betlémě, a pak míří do evropských domácností coby novodobý symbol Vánoc, skauti rozvezli ještě dnes také seniorům do místních pečovatelských domů.

Betlémské světlo bude od zítřejšího (nedělního) rána až do Štědrého dne k dispozici v kostele Narození Panny Marie. Skauti se od devíti hodin zúčastní mše svaté a zapálí svíce na velkém adventním věnci a na oltáři.

Večer od 17 do 18 hodin budou skauti světlo rozdávat na Krakonošovo náměstí v Trutnově. „Na vánočních trzích u pódia si společně zazpíváme vánoční koledy. Kněz a skaut Ján Kubis promluví o Betlémském světle a dá požehnání všem, kteří světlo šíří nebo si ho ponesou do svého domova. Můžeme se těšit na živý betlém, který nám přiblíží vánoční příběh z Betléma. Josef nám předá symbolicky Betlémské světlo ze své lucerny. Následně budeme Betlémské světlo rozdávat u stánku,“ slibují skauti.

Kdo nebude mít vlastní lampičku, dostane od skautů sklenici se svíčkou, aby si mohl světlo odnést domů.

Plamínek je symbolem předvánočního pokoje a míru. A kdy a jak dlouho ho mít doma? „V tom mají lidé jasno, chtějí ho mít hlavně na štědrovečerním stole. Dokdy ho ale budou udržovat, záleží jen na nich. Termín pro jeho zhasnutí daný není,“ upřesnil trutnovský skaut Martin Klenčík.

(pac, tz-kle)

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš