Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Kraj podpoří trutnovské festivaly Jazzinec a Cirk-Uff!

24. 10. 2019

page.Name
Mezi čtyřmi miliony korun, které hradecký kraj v příštím roce rozdělí jako dotace na kulturní akce, jsou i dva významné trutnovské festivaly. Jazzinec i Cirk-Uff! Dostanou shodně 150 tisíc korun. Těsně před svátky o tom rozhodla krajská rada.

Královéhradecký kraj podpoří v příštím roce události, které v roce 2017 obdržely trvalou záštitu krajské rady. Celkem jich je 24. Kromě festivalů Jazzinec a Cirk-Uff! například i nejstarší divadelní festival v Evropě Jiráskův Hronov, folklórní festival v Červeném Kostelci nebo divadelní festival Theatrum Kuks.

„Letos mezi pořadatele rozdělíme 3,85 milionu korun. Nadále budeme usilovat o navýšení finančních prostředků pro tyto kulturní akce, protože požadavky organizátorů trvale převyšují možnosti krajského rozpočtu. Například pro rok 2020 jsme obdrželi žádosti o dotace, které v součtu přesáhly sedm milionu korun,“ řekla náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová. Poskytnutí peněz musí ještě schválit krajští zastupitelé 27. ledna 2020.

Jazzinec patří mezi uznávané hudební festivaly s mezinárodním a multižánrovým přesahem. Založený byl v roce 1999 a jeho zakladatel Tomáš Katschner byl dokonce za jeho pořádání oceněný Kulturní cenou města Trutnova. Cirk-Uff! je mezinárodní přehlídkou nového cirkus, umělecké disciplíně kejklířů, akrobatů a žonglérů. Poprvé se konal v roce 2011 a stal se ve světě oceňovanou událostí. Nejprestižnější ekonomický časopis světa The Economist ho dokonce zařadil do své ročenky doporučených akcí.

(pac, tz-vel)
pavel@trutnovinky.cz