Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

U Hrádečku lidé zapalují svíčky, odpoledne tam zahrály Havlovy děti

18. 12. 2019

U Hrádečku lidé zapalují svíčky, odpoledne tam zahrály Havlovy děti 0 snímků
/VIDEO/ Stovky lidí se během dnešního odpoledne vystřídaly u Havlovy chalupy na Hrádečku. Většina přišla zapálit svíčku, někteří donesli vzkazy, srdce, nebo jiné věci či drobnosti připomínající prvního českého prezidenta Václava Havla. Dnes je to přesně osm let, kdy právě na své oblíbené chalupě nedaleko Trutnova zemřel.

Pietní místo před chalupou se během dneška opět zaplnilo. Mladí i staří, muži i ženy, lidé různých profesí či společenských vrstev už od rána přicházeli, aby vzpomínali na Havla. Někteří se zdrželi jen krátce, jiní setrvali déle a dali se do hovoru s dalšími příchozími.

„Václav Havel je významná postava pro život nás všech. Je dobré si připomínat, že to byl člověk, díky kterému tady můžeme být a můžeme říkat co chceme a dělat věci, které chcem, a nikdo nás přitom neomezuje,“ řekl trutnovský místostarosta Tomáš Eichler. Stejně jako asi šedesátka dalších lidí obešel Havlovu chalupu, aby si poslechl zhruba půlhodinový koncert kapely Zrní.

Skupina hrála na Hrádečku poprvé přesně před rokem, dnes se k prezidentově chalupě vrátila. „Měla to být pocta Václavu Havlovi a poděkování za to, co naší zemi dal. Současně to bylo zakončení naší koncertní série Havlovy děti Havlovi, kterou jsme letos u příležitosti oslav třiceti let svobody měli,“ vysvětlil zpěvák skupiny Jan Unger.

VIDEO Z HRÁDEČKU:

Kapela se rozhodla postavit se za hodnoty, které Havel šířil a které jsou v dnešní době upozaďované. „Během roku jsme hráli na místech, které byly spojen s Václavem Havlem. Například Divadla na zábradlí a Husa na provázku, hráli jsme na střeše Lucerny, v pražské křižovatce, nebo v borské věznici, kde Havel strávil za minulého režimu rok a půl života,“ upřesnil Unger.

Vzpomínalo se i s humorem. Po koncertu si totiž členové sundali boty a ponožky, vyhrnuli si kalhoty a odešli. „Napadlo nás, že by to mohlo být jako na jedné z těch fotek Václava Havla na pláži,“ dodal s úsměvem.

Na dramatika a prvního českého prezidenta se dnes vzpomínalo také přímo v Trutnově. U kavárny a cukrárny Promenáda se sešlo asi sedmadesát lidí. Na plátno se z projektoru promítaly videovzkazy ke vzpomínce na Václava Havla. Ve videu mluvil třeba filmový režisér Jan Svěrák nebo bývalý Havlův kancléř Karel Schwarzenberg.

Součástí videoprojekce byly rovněž fotografie Václava Havla a zazněla slova z rozhovoru s ním. Na kytaru zahrál a zazpíval Filip Pýcha. "U Železné lávky vzniklo srdce ze svíček, kam lidé mohli přidávat svoje vlastí svíčky. Nabídli jsme jim také čaj nebo svařák, a trochu cukroví," sdělil Tadeáš Zýka z Milionu chvilek pro Trutnov, který akci svolal.Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz