Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Nová doba: nemocnice a zdravotnická škola jako jeden tým

25. 10. 2019

page.Name
Ve vztahu mezi zdejší nemocnicí a střední zdravotnickou školou došlo k výraznému posunu. Výchova nových praktických i všeobecných sester sester a jejich praxe ve špitále je nyní důležitým společným úkolem, shodlo se vedení obou organizací.

Dosud škola a nemocnice fungovaly samostatně. Studenti sice docházeli pravidelně za praxí na jednotlivá oddělení, ale až současné vedení špitálu vyžaduje zpětnou vazbu. Ohlasy, připomínky a náměty získává přímo od studentů a odborných učitelek. Reaguje na ně a snaží se vylepšovat momenty, při kterých se mladí často rozhodují, kde budou po škole hledat uplatnění. 

„Zdravotnická škola je pro nás jeden z klíčových partnerů, jak z hlediska vlastní praxe studentů, tak i z hlediska potenciálních zaměstnanců. Chceme, aby se u nás cítili spokojeně, aby učitelky měly maximální prostor na výuku, abychom si vzájemně nepřekáželi a přitom se co nejvíc přiblížili variantě téměř jednoho zdravotnického týmu,“ říká Miroslav Procházka, ředitel Oblastní nemocnice v Trutnově.

Před pár dny se uskutečnila už druhá pracovní schůzka, na které on a hlavní sestra diskutovali se zdravotnickými pedagogy o studentských praxích. „Chtěli vědět, co by se podle nás mohlo změnit či zlepšit,“ oceňuje Roman Hásek, ředitel Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy.

Pro školu je spolupráce klíčová. Nejčastěji totiž posílá studenty na praxe právě do trutnovské nemocnice. „Evidentně jde panu řediteli o to, aby se tam naši studenti cítili dobře, a tím pádem si pro ně vytváří pracovní prostor do budoucna. Dříve to takhle ale nebylo. Pan Procházka je vůbec prvním ředitelem, který s námi z vlastní iniciativy o takových věcech jedná,“ kvituje Roman Hásek. 

Spolupráci mezi trutnovskou nemocnicí a zdravotnickou školou vítá také náměstek hejtmana Aleš Cabicar. „Jde o ukázkový příklad v rámci našeho kraje. Jakmile fungují vztahy na úrovni vzdělávání i praxe, prospěch z toho mají nejen studenti či zaměstnanci nemocnice, ale také samotní pacienti,“ zdůrazňuje.

Šéf trutnovské nemocnice je přesvědčený, že to je správná cesta. „Je lepší fungovat dohromady, než vedle sebe. Je to oboustranně výhodnější, než tápat, hledat a dělat si každý jen to svoje,“ zdůrazňuje Procházka. „Dřív se stávalo, že studenti znali špitál spíš z té horší stránky. Teď se to zlepšuje, i učitelky změnu chválí,“ uvádí Hásek.

Zdrávka posílá do nemocnice na praxi studenty 3. a 4. ročníku oboru praktická sestra, a studenty Vyšší odborné školy. „VOŠkaři stráví na praxi prakticky půl studentského života, středoškoláci dva dny v týdnu,“ připomíná Hásek.

Zatímco praxi absolvují v trutnovské nemocnici desítky studentů, do práce tam ročně nastoupí jen čtyři. „Byli bychom rádi, kdybych jich k nám přicházelo víc. Snažíme se postupně zlepšovat, ale je to práce s lidmi a běh na dlouhou trať,“ tvrdí Procházka.

Trutnovská nemocnice řeší nedostatek zdravotních sester dlouhodobě, aktuálně především ve směnném provozu tří oddělení. „Nejhorší situace je u interny, což je jedno z nejtěžších oddělení z hlediska péče faktického výkonu, i z hlediska toho, že se interna nenápadně transformuje na geriatrické oddělení. Jeho pacienti jsou méně soběstační, práce je tam neskutečně těžká a může ji dělat jen ten, kdo je ochoten to oddřít, a kdo se opravdu chce věnovat pacientům a péči o druhé,“ dodává Miroslav Procházka.

(pac, tz-caj)
pavel@trutnovinky.cz