Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Trio na Pionýrech se po cestě do Řecka vrátilo domů, na pouti ho provázely potíže

21. 8. 2019

Trio na Pionýrech se po cestě do Řecka vrátilo domů, na pouti ho provázely potíže 0 snímků
„Chceme spoustě lidí dokázat, že Jawa 50 není jen motorka, na které dojede děda na ryby, ale spolehlivý stroj, na němž se dá jet hodně daleko. I když mám samozřejmě vnitřní obavy, zároveň se těším jako malý kluk. Je to splnění klukovského snu,“ řekl nám krátce před odjezdem na těchto strojích do dalekého Řecka Michal Puš (27).

Ten společně se svým otcem Richardem Pušem (48) a kamarádem Matějem Hrubým (19) absolvoval trasu dlouhou 4092 kilometrů s tím, že denně ujeli zhruba 300 kilometrů. Včera kolem sedmnácté hodiny se trio nadšenců za potlesku, pískání a jásotu svých příbuzných i kamarádů v pořádku vrátilo na Krakonošovo náměstí v Trutnově, odkud před osmnácti dny startovalo. I když byli všichni tři trochu unaveni, zároveň byli šťastní. Za heroický výkon jim byly na uvítanou na krk pověšeny zlaté medaile.

„Jsme rádi, že jsme to dokázali, ale od začátku to nebylo jednoduché a museli jsme čelit poruchám motocyklů,“ připustil Michal. Toho se ještě před startem obával mladší Matěj, který už na startu byl nervózní z toho, aby vydržel motor. Problémy začaly už cestou tam, ještě na českém území. Michala začal zlobit motor a Pionýr nechtěl jet.Jak uvedl hlavní technik této pouti Richard, proběhl důkladný průzkum motocyklu. „Vyměnili jsme svíčku a nic. Pak jsme vyměnili indukční cívku, dali nový kondenzátor, vyměnili další věci a motorka stále nechtěla naskočit. Pořád nám to nešlo do hlavy a říkali si, že je to konec, a to jsme byli teprve na začátku. Pak zničehonic motor k naší radosti naskočil a mohli jsme pokračovat v cestě na Slovensko,“ usmíval se Richard.

To ale nebylo všechno. Druhý den už vyrazili směr Řecko. „Na okruhu v Bratislavě se Michalovi vysypala kliková hřídel,“ kroutí hlavou Richard. Zase rozebrali motor a na silnici došlo k jeho generálce. „Museli jsme klikovou hřídel vyměnit, a to jsme za sebou měli jen 370 kilometrů,“ uvedl Michal. Ještě jedna technická patálie nastala v Řecku. Richardovi totiž začal „drhnout“ píst, což bylo nepříjemné hlavně v kopcích. „Bylo potřeba vyměnit válec i píst,“ poznamenal jeho syn.

Všichni tři se shodli na tom, že než příště vyjedou na dalekou cestu, budou motocyklům věnovat ještě větší pozornost. „Přestože jsme před cestou motocykly důkladně prohlédli a s sebou vezli téměř celý rozebraný motor, stejně nastaly potíže. Naštěstí se nám je podařilo vyřešit,“ prozradili milovníci motocyklu Jawa 50. Na své dlouhé cestě s cílem na Chalkidiki v Řecku zažívali ale i příjemná překvapení.

„Kamarádi z Jaroměře a Trutnova, kteří trávili volný čas právě v Řecku, viděli na Trutnovinkách úvodní reportáž z naší cesty. Protože nám fandili, pozvali nás k sobě a strávili jsme s nimi dva dny,“ vrací se k zastávce na dlouhé pouti Michal. Když trojice projížděla jednotlivými státy, měla bezprostřední ohlasy diváků, kteří zřejmě motocykl Pionýr znali. „Všude nám mávali. Hlavně na Slovensku i v Chorvatsku, kde bylo hodně Čechů, kteří tyto motocykly pamatují, nám hodně fandili,“ prozradil Matěj, který zase po cestě zápolil s poškozeným kolem.

Jezdce na Pionýrech nejvíce v Řecku zklamal všudypřítomný nepořádek, volně poházené odpadky a hlavně silnice v hrozném stavu. Naopak v Albánii, což byl pro výpravu jakýsi bonus, byly komunikace v naprostém pořádku. „Je tam ale bohužel málo silnic a hodně automobilů,“ podotkl Michal, který dal do placu ještě jednu svoji nehodu. „V Řecku jsme vyjížděli z benzínové pumpy. Ohlédl jsem se a u žlabu na vodu jsem najel na kámen. Skončilo to pádem a drobnými oděrkami.“

Michal, Richard i Matěj také v cíli poukázali na nejtěžší úseky cesty, kterými museli projet. Byly v Albánii a Černé Hoře. „Zdolávali jsme sice také kopce, které daly Pionýrům pořádně zabrat, ale bylo hlavně strašné vedro, až přes čtyřicet stupňů,“ vrací se do nedávné minulosti Michal. Potom už všichni tři absolvovali zpáteční cestu, kde už se jim různé potíže vyhýbaly. Z Albánie, kde projeli hlavní město Tiranu, se vydali do Černé Hory, podél moře a Plitvických jezer přes Slovinsko, Maďarsko na Slovensko. Tam chvíli pobyli u kamarádů, aby se pak vypravili na zpáteční cestu domů, do Trutnova.

Už na startu prohlásili, že jednoznačným motivem dlouhé pouti na Pionýrech je touha po dobrodružství s heslem Mladí jsme jenom jednou, a zároveň také zkouška odvahy. To se jim také splnilo. „Jsme šťastní, že jsme něco dokázali,“ nechali se slyšet v cíli cesty v Trutnově cestovatelé, kteří prostě motocykl Pionýr milují. Znovu při tom potvrdili, že v hlavách nosí plán na cestu Route 66, která vede napříč celými Spojenými státy americkými. Je to nejdelší silnice na světě, která měří 3940 kilometrů. „Rádi bychom ji projeli, bude to ale nákladné a ještě nějakou dobu bude trvat, než se tam vydáme. Uvidíme,“ dodal Michal.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš