Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

21°

Svátek má

Asi dojde k posunutí termínu maturit, přijímacích a učňovských zkoušek

14. 3. 2020

page.Name
Stejně jako ostatní vzdělávací zařízení v zemi, také Střední průmyslová škola v Trutnově osiřela, žáci jsou doma a průmyslovka bude až do odvolání uzavřena. Podle ředitele Vladislava Sauera jsou opatření kvůli šíření nákazy koronavirem určitě namístě. Domnívá se však, že omezení bude mít dopad ve více sférách osobního i pracovního života občanů.

Jaký budou mít nynější opatření dopad na školu, kterou vede, zatím nedokáže přesně odhadnout. Podle něj vše závisí na tom, jak dlouho bude trvat stav nouze. „Předpokládám, že asi budou posunuty termíny maturit, přijímacích a závěrečných učňovských zkoušek. Myslím si ale, že nejen naše, ale i ostatní školy na vzniklou situaci reagovaly velice dobře a zavedly rozmanité elektronické formy výuky,“ řekl Trutnovinkám ředitel.

Přesto se však domnívá, že tato alternativa nemůže plně nahradit běžnou výuku ve škole zejména u maturitních ročníků či posledních ročníků učebních oborů. Právě v učebních oborech žáci provádějí souborné práce, které jsou přípravou na praktické závěrečné učňovské zkoušky a kvůli současné situaci nemají možnost si to předem vyzkoušet, což může přinést další problémy. „Pokud se termíny posunou, budou muset tyto zkoušky vykonat tak zvaně naostro,“ uvedl Sauer s tím, že elektronická výuka nemůže nahradit přímý kontakt žáka s učitelem.

Nedílnou součástí výuky na trutnovské průmyslovce je praxe žáků ve velkých firmách ve městě, jako například ve společnosti Kasper. I tam totiž nynější opatření zahrnující uzavření škol zanechalo svou stopu. „Pochopitelně žáci vykonávající praxi ve firmách, které s naší školou úzce spolupracují, ji museli také přerušit. Je to stejné jako v případě uzavření školy, kam nyní žáci nemají přístup,“ vysvětlil ředitel průmyslovky.

Když odhlédne od své školy, myslí si, že se současnou situací se spíše vypořádají velké firmy. Největší dopad, jak soudí, to bude mít nepochybně na drobné živnostníky. „Když budou zrušeny kulturní či sportovní akce pořádané organizacemi zřizovanými obcemi, městy či kraji, následky nebudou příliš velké. Horší to bude u soukromých organizátorů. Problémy nastanou při zavírání restauračních zařízení a dalších podniků, které vedou osoby samostatně výdělečně činné. Pro ně to bude mít negativně výrazný ekonomický dopad,“ dodal Sauer.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv SPŠ