Pondělí

27. května 2024

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Covid-19 možná zruší Velikonoce. Děti se zřejmě vrátí do škol v červnu

22. 3. 2020

page.Name
Stát zmírní vydané zákazy, pokud na konci března bude nakažených koronavirem méně než 8500. V České televizi to dnes řekl předseda ústředního krizového výboru Roman Prymula. Opatření by se pak mohla zmírňovat v následujících deseti dnech.
Přestože přibývá infikovaných onemocnění Covid-19 - aktuálně jich je 1100 v Česku, 18 v hradeckém kraji a 2 na Trutnovsku - křivka počtu nemocných zdaleka nestoupá tak prudce, jak hrozilo na počátku. Pokud taková situace vydrží, mohl by to být signál změny k lepšímu.

„Cílíme na to, abychom na konci března byli na hodnotě do 8500 nakažených, což by byla hodnota, která by znamenala, že tu křivku jsme schopní oploštit a v průběhu dalších deseti dnů chceme klesat na hodnoty takové, že bychom mohli zrušit některá plošná opatření,“ prohlásil Roman Prymula v pořadu Otázky Václava Moravce.

Prozatím se ale předpokládá, že vláda omezení pro volný pohyb, obchody a úřady, která měla skončit v úterý 24. března, prodlouží minimálně do začátku dubna. Naznačil to i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Současná epidemiologická situace vyžaduje, abychom nadále nechali zavřené obchody, omezený volný pohyb a také omezený provoz úřadů. Zítra na vládě proto navrhnu prodloužit toto mimořádné opatření do 1. dubna. Nyní je skutečně naprosto klíčové, aby se lidé potkávali co nejméně,“ napsal na svém twitterovém účtu.
Podle Adama Vojtěcha opatření a zákazy s velkou pravděpodobností omezí i Velikonoce. „Zřejmě nebudou takové, jak jsme zvyklí. Budou bez návštěv a bez kostelů,“ uvedl. Podobný názor má i Roman Prymula. "Předpokládáme, že některá tvrdá opatření bodu ještě i po Velikonocích," sdělil.

Opatření by se měla rušit v opačném pořadí, než byla zavedena. Školy by se tedy otevřely zřejmě až na konci května nebo začátkem června. „Rozhodnutí o školách očekáváme až v průběhu května,“ oznámil ministr Vojtěch. Kdy a jak se bude maturovat zatím není jisté. Zápis do prvních tříd základních škol se ale uskuteční v tradičním termínu, pouze bez jindy tradiční přítomnosti dětí.

Kromě celorepublikového ústředního krizového štábu bude zítra (v pondělí) zasedat rovněž Bezpečnostní rada ORP Trutnov. Premiér Andrej Babiš avizoval na pondělní večer (20.00) důležitý projev, který mají odvysílat Česká televize, Nova a Prima.

 čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler