Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Další změna, otcové nesmí k porodu

19. 3. 2020

page.Name
Třikrát za tři dny se měnila v trutnovské nemocnici pravidla, za kterých mohli být otcové porodu. Příčinou je neustále se měnící situace kvůli šířící se nemoci Covid-19, kterou už se v Česku nakazilo 572 lidí, v hradeckém kraji 14 a na Trutnovsku 2.
Nejprve v pondělí 16. března ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka přítomnost otce u porodu zakázal. "Otec či jiná osoba rodičku pouze doprovodí na příjem, po předání pacientky porodní asistence opustí budovu porodnice," uvedl.

Ve středu 18. března ale zákaz zmírnil. K porodu mohli otcové, kteří nevykazovali respirační potíže​, neměli teplotu​, rizikovou cestovatelskou anamnézu (pobyt v zahraničí v předchozích 14 dnech)​ a neměli kontakt s osobou s Covid-19. Zároveň museli v porodnici používat ochranné pomůcky jako plášť, respirátor, rukavice či ochrannou čepici.

Ode dneška (čtvrtek) je ale vše jinak. Přítomnost otce u porodu totiž celostátně zakázal ještě ve středu večer ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Neprodlená realizace tohoto opatření je nezbytná vzhledem ke každodenně rostoucímu počtu nakažených na území České republiky," zdůvodnil.

Zákaz dnes veřejně oznámila i trutnovská porodnice. "Velmi se omlouváme za dynamický vývoj informací, které se týkají přítomnosti otců u porodu. Musíme reflektovat na aktuální epidemiologickou i legislativní situaci," napsalo vedení nemocnice na webové stránky.

Zákaz se nelíbí některým maminkám, vznikla kvůli tomu dokonce petice pojmenovaná Pusťte tatínky k porodu! "Opatření považujeme za nesmyslné a psychicky ohrožující nastávající maminky, poškozující první ničím nenahraditelné vazby otce a dítěte a narušující nejpřirozenější práva rodiče," argumentují těhotné ženy a jejich partneři.

Maminky žijící s tatínky ve společné domácnosti jsou prý na porodním sále stejným (ne-li podstatně větším) rizikem pro personál i dítě, než otec v ochranných pomůckách. "Osvícený ministr by měl spíše zakázat porodnicím k podobně absurdním opatřením přistupovat samostatně a chránit ty, kteří se v těchto dnech navzdory všemu chystají rozdávat lásku do posledních sil," uvedli signatáři petice.

 čtěte také:


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz