Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Dobrovolníci vyrobili 700 roušek pro trutnovské organizace

15. 3. 2020

Dobrovolníci vyrobili 700 roušek pro trutnovské organizace 34 snímků
Kritickou situaci s nedostatkem roušek proti koronaviru se rozhodlo několik trutnovských dobrovolníků vyřešit po svém. Sami vyrobili 700 látkových roušek. Poskytnout je chtějí hlavně zdejšímu Domovu pro seniory, místní Pečovatelské službě Trutnov a Charitě. Potvrdil to trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Ochranné pomůcky chybí po celém Česku. Zatímco respirátory a dezinfekční prostředky nelze vyrobit na koleně, na roušky, jakožto alespoň částečnou preventivní pomůcku pro zdravotníky, sociální a veřejné pracovníky, si troufla parta trutnovských dobrovolníků.

„Už ve čtvrtek Kateřina Hůlková ještě nezávazně nadhodila myšlenku, jestli by nestálo za to něco málo našít. V sobotu ráno jsme už tohle téma otevřeli vážně a začali jsme dávat dohromady pracovní tým, který by to mohl do pondělka realizovat,“ potvrdil trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

K nadšencům se přidaly a výrazně pomohly Barbora Petrů a Iveta Miky z Baja Design, Jana Hudcova, která vede oblíbenou Zašívárnu, a Olga Lešáková z Látky Maroli. „Bára Petrů dokonce dala k dispozici svoji dílnu, kde probíhá větší část šicí přípravy i kompletace,“ oznámil Tomáš Eichler.

Právě on ještě v sobotu dopoledne získal 30 metrů bavlněné metráže z firmy Luko v Červeném Kostelce. „Manželé Adam Valenta a Alena Valentová látky následně vyvařili, což je důležité i kvůli tomu, aby se při dalším opětovném vyváření nesrazily už hotové roušky,“ vysvětlil místostarosta.

Po žehlení látek se dobrovolníci přesunuli do Baja dílny, kde proběhlo nařezání látek. Kompletace probíhala na více místech, například radní Kateřina Hůlková si odnesla materiál s sebou a s manželem pracovali na rouškách doma. „Jelo se na obou stanovištích do brzkých ranních hodin,“ upřesnil Eichler.

Hotové roušky před samotnou distribucí čeká ještě finální sterilizace. „Bude možné je opětovně sterilizovat a používat je tak opakovaně,“ sdělil Eichler.

Roušky chtějí dobrovolníci rozvést potřebným nejpozději zítra ráno. Prioritně do Domova pro seniory, Pečovatelské službě a Charitě.

čtěte také:


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Piráti a nezávislí, Miloš Šálek