Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Fronty jako kdysi. Dobrovolníci zdarma rozdávali ušité roušky

19. 3. 2020

Fronty jako kdysi. Dobrovolníci zdarma rozdávali ušité roušky 37 snímků
Fronty přes sto metrů. Jedna vedla od „Irský“ a zatáčela ulicí Na Vrchu až na pěší zónu. Druhá stála v Havlíčkově ulici před kanceláří Reality TU a zahýbala do podloubí skoro až k pizzerii v rohu náměstí. Proč? Dobrovolníci v Trutnově ušili roušky a zdarma je rozdávali lidem. Zhruba 400 kusů bylo za půlhodiny pryč. Ale budou další! #rouškyvšem

Kdysi se stálo v zástupech na banány, dnes na roušky. Jen za socialismu jste mezi sebou nemuseli udržovat dvoumetrové rozestupy. Trochu s nadsázkou se můžeme dívat na situaci, jež vyvolala aktuální hrozba koronaviru a s ní spojený nedostatek ochranných pomůcek. Ale legrace to v žádném případě není. Do šití roušek se pustilo celé Česko a někteří nadšenci, konkrétně v tomto případě personál z restaurace Nelly Kellys a lidé ze společnosti Reality TU, se rozhodli, že ušijí a rozdají roušky zdarma.

„Včera jsme šili od devíti ráno do večera do osmi. Dnes to samé a pokračovat budeme i o víkendu,“ prozradila jedna z iniciátorek akce Klára Špetlová, jednatelka Reality TU. Během středy se vyrobilo na zahrádce v „Irský“ asi 400 roušek, které se dnes od 15 hodin rozdávaly těm, kdo měl zájem a přišel si.

čtěte také: Lidé šijí roušky svépomocí, chtějí je rozdávat


„Doma máme jen roušky na jedno použití. Chtěla jsem bavlněné. Na šití jsem střevo, nepřišiju si ani knoflík, natož abych zvládla tohle, proto jsem tuto aktivitu velmi uvítala. Holky jsou šikovný,“ řekla Martina z Trutnova, která na chodbě realitní kanceláře, kde bylo druhé výdejní místo, ocenila činnost dobrovolníků i vhozením menšího dobrovolného příspěvku do vázy. „Kdybych to věděla, tak přispěju více, ale měla jsem u sebe jen pár drobných,“ usmála se žena, která z koronaviru má strach. „Ale ani ne tak o sebe, jako o zbytek své rodiny - děti a rodiče,“ upřesnila.

 

Obava z onemocnění přivedla do fronty také Nikolase Mandáka. „Za začátku jsem to házel za hlavu, ale teď už strach docela dostávám, jak se to rozšiřuje. Je to nepříjemné,“ uvedl mladík zahalený do šály. „Všechno je to takové narychlo. Ušít si roušku jsme nezkoušeli, protože s přítelkyní doma nemáme ani šicí prostředky, takže za tohle jsem velmi rád,“ prozradil druhý důvod, proč se postavil do fronty.

Její první účastníci - jak ve Vězeňské, tak v Havlíčkově ulici - začali zástupy lidí vytvářet už hodinu před vydáváním roušek. „Mám tady klučinu, který dohlíží, aby rozestupy byly dvoumetrové,“ hlásila Klára Špetlová. No, pravda, že někdo si ze stanovené vzdálenosti hlavu zrovna dvakrát nedělal. A tak párkrát se kolem prošli městští strážníci, kteří na akci také dohlíželi. „Ten, kdo si domů odnesl roušku, od nás dostal i letáček, jak se má o roušku starat,“ ukázala Špetlová. Ofocený leták najdete v naší fotogalerii.

 

Během vydávání roušek jsme zaznamenali i několik hezkých případů, kdy dobrovolníkům lidé darovali látku na další šití. „Furt nám někdo nosí látky,“ děkovala Špetlová. Jednou z takových byla Lucie Trenkelová. „Je to povlečení asi na tři postele, tak na pár roušek to snad dá,“ povídala. S dcerou si také původně přišla pro roušku, jelikož látkové nemají, ovšem nechtělo se jim čekat ve frontě. „Ušije nám to babička. Necháme to lidem, kteří to potřebují a nemají takovou možnost jako my,“ poznamenala.

O půl čtvrté už nebylo co rozdávat. Po čtyřech stech rouškách se jen zaprášilo. „Vydávání bylo skvělé. Lidé byli naštěstí disciplinovaní a rozumní. Pochopili, že dáváme dvě roušky na osobu. A fakt super bylo i to, že někdo opravdu řekl, že potřebuje jen jednu roušku pro sebe a nepotřeboval křečkovat, aby se dostalo na co nejvíce lidí,“ chválila Klára Špetlová veřejnost za přístup. Přesto ve frontách zůstaly ještě desítky lidí, na které dnes rouška nezbyla.

Už zítra (v pátek) však budou dobrovolníci opět od tří odpoledne rozdávat novou várku, která se ušila dnes a byla odeslána na sterilizaci, jež zdarma provádí Cleanconcept - Prádelna Zelená louka.​ Výroba roušek poběží také v sobotu a neděli, ale víkendové roušky se pak budou vydávat až v pondělí. „Aby se toho stihlo co nejvíc,“ uzavřela Klára Špetlová.

čtěte také:


Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová