Úterý

29. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Horolezec zavedl děti na vrcholy hor, potápěč do mořských hlubin

3. 3. 2020

Horolezec zavedl děti na vrcholy hor, potápěč do mořských hlubin 6 snímků
Projekt Výchova pozitivním vlivem, který se formou rozmanitých přednášek a besed se zajímavými lidmi různých profesí koná v Základní škole V Domcích v Trutnově, zdárně pokračuje. Dalšími hosty byli tatínkové zdejších školáků - horolezec, pískovcový lezec, lyžařský i snowboardový instruktor a horský vůdce Josef Milfait a nadšený potápěč Mojmír Kaněra. Svědky přednášek byli žáci prvního stupně.

Milfait vystoupal na vrcholy osmi a sedmitisícovek v Pamíru i Ťan-šanu a jako jeden z mála českých horolezců získal ocenění Sněžný leopard. Děti vyslechly krásnou motivační přednášku s nádechem dobrodružství hor. „Velká pozornost byla věnovaná bezpečnosti horolezectví s důrazem na to, že máme pouze jeden život a je třeba být velmi ostražitý,“ uvedla autorka projektu Lucie Buková. Horolezec svou vášeň a lásku k tomuto způsobu života na děti okamžitě přenesl. Třešničkou na dortu bylo předvedení sněhového airbagu do lavin.  

Kaněra, další tatínek, který má v ZŠ V Domcích dceru, zase zažehl v dětech zájem o různé druhy potápění, například o šnorchlování, hloubkové potápění, freediving, potápění se k vrakům i do jeskyní. I v této přednášce byl kladen velký důraz na bezpečnost. Děti už vědí, že není dobré při potápění na cokoliv v moři sahat. I z krásného kamínku se během vteřiny stane jedovatá rybka, zajímavá mušle může ukousnout prst a mazlivý rejnok potápěče připravit i o život.

„Všichni účastníci přednášky se dozvěděli o nemocech z potápění. Když se ráno věnujeme této aktivitě, nesmíme večer do letadla. Děti si rozšířily znalosti o mořské fauně a flóře i o mořích a oceánech na planetě Zemi,“ dodala autorka projektu, která se těší, až mezi školáky zavítá některá zajímavá a šikovná maminka.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Lucie Buková