Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Horolezec zavedl děti na vrcholy hor, potápěč do mořských hlubin

3. 3. 2020

Horolezec zavedl děti na vrcholy hor, potápěč do mořských hlubin 0 snímků
Projekt Výchova pozitivním vlivem, který se formou rozmanitých přednášek a besed se zajímavými lidmi různých profesí koná v Základní škole V Domcích v Trutnově, zdárně pokračuje. Dalšími hosty byli tatínkové zdejších školáků - horolezec, pískovcový lezec, lyžařský i snowboardový instruktor a horský vůdce Josef Milfait a nadšený potápěč Mojmír Kaněra. Svědky přednášek byli žáci prvního stupně.

Milfait vystoupal na vrcholy osmi a sedmitisícovek v Pamíru i Ťan-šanu a jako jeden z mála českých horolezců získal ocenění Sněžný leopard. Děti vyslechly krásnou motivační přednášku s nádechem dobrodružství hor. „Velká pozornost byla věnovaná bezpečnosti horolezectví s důrazem na to, že máme pouze jeden život a je třeba být velmi ostražitý,“ uvedla autorka projektu Lucie Buková. Horolezec svou vášeň a lásku k tomuto způsobu života na děti okamžitě přenesl. Třešničkou na dortu bylo předvedení sněhového airbagu do lavin.  

Kaněra, další tatínek, který má v ZŠ V Domcích dceru, zase zažehl v dětech zájem o různé druhy potápění, například o šnorchlování, hloubkové potápění, freediving, potápění se k vrakům i do jeskyní. I v této přednášce byl kladen velký důraz na bezpečnost. Děti už vědí, že není dobré při potápění na cokoliv v moři sahat. I z krásného kamínku se během vteřiny stane jedovatá rybka, zajímavá mušle může ukousnout prst a mazlivý rejnok potápěče připravit i o život.

„Všichni účastníci přednášky se dozvěděli o nemocech z potápění. Když se ráno věnujeme této aktivitě, nesmíme večer do letadla. Děti si rozšířily znalosti o mořské fauně a flóře i o mořích a oceánech na planetě Zemi,“ dodala autorka projektu, která se těší, až mezi školáky zavítá některá zajímavá a šikovná maminka.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Lucie Buková