Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Jak likvidovat roušky? Do popelnice, ale v uzavřeném pytli!

24. 3. 2020

page.Name
Radnice se chystá v nejbližších dnech vyvěsit po městě tři tisícovky plakátů s instrukcemi, jak správně likvidovat použité roušky. Návod sestavil Státní zdravotní ústav, oznámila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.
Trutnov se doporučením snaží, aby aktuální boj s koronavirovou nákazou byl co nejefektivnější. Dalším důležitým opatřením je správné nakládání s odpady, především pak s použitými rouškami,“ upřesnila mluvčí.

Použité roušky se nemusí třídit, ale mají se odkládat do běžného koše, tedy do směsného komunálního odpadu. Protože ale případný vir může přežít na některých předmětech hodiny až dny, je důležité koš (plastový pytel) pevně zavázat, a teprve pak vhodit do popelnice.

Nakažení lidé, nebo lidé v karanténě by měli být ještě důslednější. Měli by přidat například ještě dezinfekci pytle s odpadky, nebo koš vložit pro jistotu ještě do dalšího pytle, a teprve potom ho vložit do popelnice. Lidé by rozhodně neměli koše nechávat ležet před popelnicemi nebo kontejnery.

Jak nakládat v domácnostech s použitými rouškami: 
1. Použité roušky vložte do plastového pytle s tloušťkou minimálně 0,2 mm, zavažte a povrch pytle dezinfikujte. Pokud použijete tenčí materiál, je potřeba dát dva pytle a dezinfikovat vnější.
2. Přesvědčte se, že pytle jsou skutečně dobře zavázané.
3. Takto zabezpečený odpad vhoďte pouze a jen do černé popelnice (na směsný komunální odpad).
4. V žádném případě neodkládejte tyto zavázané pytle mimo kontejnery, abyste neohrozili zdraví pracovníků svozových společností.
5. Po manipulaci s odpady je vždy nutné umývat si ruce mýdlem a vodou.


(pac, tz-soc)

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek