Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Jazzinec omezí počet návštěvníků, basketbalový klub řeší halu

10. 3. 2020

page.Name
Zajít si na divadlo či koncert do Uffa? Podívat se na film v kině? Zafandit z tribun hokejistům, fotbalistům nebo basketbalistkám? Zapomeňte! Pro nejbližší dny dostaly kulturní, sportovní a další hromadné akce nad 100 osob vládní stopku. Kvůli koronaviru.

Nařízení Bezpečností rady státu ruší prakticky všechny události, které se konají v Uffu, největším kulturním stánku v Trutnově. „Dnešní cestopis ještě uděláme tak, že prodáme maximálně sto vstupenek. Všechno ostatní zrušíme," vysvětlil v úterý po poledni ředitel Uffa Libor Kasík. Zatím se ale nebude vracet vstupné, prodané lístky zůstanou v platnosti.

Uffo totiž bude s umělci vyjednávat nové termíny. „Teprve pokud nebudou nové termíny divákům vyhovovat, pak jim vstupné vrátíme,“ připomněl Kasík. Je to podobná situace, jako když je představení zrušené a přeložené pro nemoc účinkujících.

Zavřené je i kino Vesmír. Kdo si už v předstihu koupil vstupenky na některý z filmů, tomu bude vstupné vráceno.

Ochuzeni o nejbližší program zůstanou i fanoušci Listování v Trutnově, jehož pořadatelka Barbora Chmelíková před pár dny získala Kulturní cenu města za rok 2019. Scénické čtení Jak se stát diktátorem, které se mělo uskutečnit příští týden ve středu na ZŠ Mládežnická, bude přeloženo na jiný termín. „Vstupenky budou platit,“ podotkla.

čtěte také:
Vláda kvůli koronaviru zavřela školy a zakázala veřejné akce


V odlišné situaci jsou pořadatelé trutnovského festivalu Jazzinec. Blížící se čtvrteční hudební večer se Stevenem Claytonem a kapelou se zřejmě uskuteční. Koná se totiž v kapacitně menší Koncertní síni Bohuslava Martinů. „Uděláme organizační opatření a omezíme počet hostů také, abychom se dostali pod stovku. Už jsme domluvili, že přijede jen zmenšená kapela. Nebudou němečtí muzikanti, ale Američan už tady je i spolu s českým doprovodem,“ upřesnil dramaturg festivalu Tomáš Katschner.

To ale nejsou všechna opatření. „Plánujeme umístění dezinfekce u vchodu do síně. Zároveň chceme vyzvat všechny, kteří mají vstupenky nebo permanentky, a necítí se dobře nebo mohli přijít do styku s někým, kdo by mohl být nakažen, tak ať prostě na koncert nechodí. Vstupné mu vrátíme," požádal Katschner.

Skalní fanoušci si můžou čtvrteční koncert vychutnat on-line na Facebooku. Co bude s dalšími koncerty, z nichž některé se mají konat i v kapacitně větším Uffu, zatím není jisté. „Zatím jsme stopli předprodeje na všechny akce, a řešíme, co bude. Snad bude po čtvrtku jasněji,“ dodal Tomáš Katschner.

Otevřené zatím zůstávají Muzeum Podkrkonoší v Trutnově a Galerie města Trutnova. Zavřené naopak jsou dvě volnočasové instituce pro děti a mládež - Základní umělecká škola a Středisko volného času. V areálu SVČ ale zůstávají otevřené kavárna a lezecká stěna.

čtěte také:
Opatření považuji za zbytečné a chaotické, tvrdí ředitel Paták


Co se týká sportovních událostí, většina klubů situaci pojme tak, že zápasy odehraje bez diváků. To se ale třeba nelíbí manažerovi a asistentovi trenéra hokejových Draků Ondřeji Poulovi. „Čekal jsem, že budou zápasy zrušené. Místo toho je budeme hrát bez fanoušků. Hokej děláme především kvůli lidem, protože je to zdroj nějaké kultury, ale bohužel,“ uvedl, že aktuální situace neprospívá hokeji jako takovému. „Je mi líto klubů, včetně třeba Vrchlabí, které přijdou o značně důležité finance ze vstupného. Nevím, celé to rozhodnutí hrát bez lidí, je prostě nešťastné, ale asi jiná varianta neexistuje. Musíme všichni sklopit uši a jít to odehrát bez atmosféry. Bude to tragické,“ dodal.

Hokejisté Trutnova ve středu nastoupí v Mostě ke třetímu zápasu čtvrtfinálové série druhé ligy, ve které prohrávají 0:2 na zápasy a na ledě Lvů tak budou odvracet konec sezony. „Do Mostu jedeme s tím, že tu sérii chceme prodloužit. Nechceme prohrát,“ řekl Poul před zápasem, který se bude hrát za zavřenými dveřmi. „Rozhodnutí Mostu je čistě jejich věcí, my se tomu musíme podřídit. Pokud by se hrálo se u nás, 100 vyvolených na utkání vpustíme,“ dodal.

Nejpočetnější enklávu sportovců pod Krkonošemi tvoří fotbalisté, jejichž asociace rozhodla, že soutěžní utkání organizované FAČR, KFS, nebo OFS se neruší a pořadatel utkání (domácí klub) je povinen zabezpečit, že se zápasu nezúčastní více než 100 osob. MFK Trutnov tak na utkání v areálu zdejšího stadionu vydal až do odvolání rozhodnutí, že vstup na zápasy budou mít povoleni pouze hráči a realizační týmy mužstev. „Rodiče, příbuzní a fanouškové mládežnických týmů o víkendu budou muset vydržet za plotem, na silnici mezi hřištěm a Úpou. Děkujeme za vstřícnost,“ napsal oddíl na svůj facebookový profil. Tréninkové jednotky budou pro členy MFK probíhat zatím bez větších omezení.

čtěte také:
Nemocnice rozšířila zákaz návštěv, kvůli koronaviru


I basketbalové zápasy se budou hrát bez diváků, ovšem trutnovský klub řeší vážnější problém, a to že možná nebude mít kde trénovat a hrát. Basketbalistky a basketbalisté totiž sportují v halách ZŠ Komenského a Gymnázia Trutnov. Jako jediní v celé ŽBL tak nehrají v hale, kterou vlastní město, soukromník či dokonce sám klub. „Teoreticky by se mohlo stát, že play-off nebudeme ani jeden zápas hrát doma. Zatím totiž nevíme, zda škola zavře i halu,“ řekl manažer BK Loko Trutnov Petr Kapitulčin a doplnil, že tento problém se dotýká hlavně i všech mládežnických družstev.

„Ve středu máme hrát zápasy juniorek U19 a žákyň U15, v sobotu je na programu poslední kolo kadetek U17. ČBF nás určitě bude nutit hrát, protože bez našich zápasů pak nemůže začít play-off. Stát se to v sezoně, dalo by se to odložit, ale takhle ne. Nevím, zda je správné zavřít sportovní haly nebo nikoliv. To si rozhodně nedovolím komentovat. Ale pokud ostatní sportoviště jsou otevřená, tak podle mého názoru není důvod, aby naše hala zůstala zavřená, když během našich tréninků ani zápasů se žáky školy do styku nepřijdeme. Jak to ale všechno bude, tak to teď nevíme,“ komentoval nelehkou situaci Kapitulčin. Ten také například dnes odpoledne musel řešit, kde ubytuje hráčky, které jsou v Trutnově na internátě, a zítra jedou hrát s Lokomotivou ligový zápas do Ostravy.

Michal Bogáň, Pavel Cajthaml
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš