Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Kdo si nenasadí roušku, dostane pokutu 10 tisíc

21. 3. 2020

page.Name
Vláda sice vyhlásila zákaz pohybu na veřejnosti bez roušky či jiné ochrany úst a nosu, někteří lidé ale nařízení ignorují. A dokonce i po opakovaných upozorněních a výzvách strážníků. Městská policie se proto chystá razantně přitvrdit. Místo domlouvání a vysvětlování začne rozdávat pokuty.
Otec s dětmi na Krakonošově náměstí bez roušek, za to se zmrzlinou. Svačící matka s dětmi u kina Vesmír, opět bez roušek. Čtveřice lidí pálicí oheň, bez roušek, ale popíjející alkohol. A další skupinky popíjejících na veřejných místech, například v Poříčí nebo v Horním Starém Městě. Samozřejmě bez roušek. To je stručný výběr prohřešků, které zaznamenali trutnovští strážníci ve čtvrtek a pátek.

Od čtvrtka je přitom povinné mít na veřejných prostranstvích nasazenou roušku, ústenku, šátek, šálu či jinou ochranu úst a nosu. Městští policisté se snažili hříšníky přimět, aby si roušku nasadili, ale ne vždy uspěli. „Jedna dáma si ve čtvrtek lehla na kašnu, opalovala se, roušku měla staženou na krku. Když ji strážníci upozornili, že má mít roušku na ústech, odsekla, že přece široko daleko nikdo není. Strážníci přitom stáli čtyři metry od ní,“ popsal jeden z prohřešků velitel strážníků Radek Svoboda.

Ani matce dětí u kina nevadilo, že okolo chodí další lidé. „Zaskočilo nás, jak jsou někteří lidé nezodpovědní. Nepřesvědčují je ani argumenty veřejného zdraví, ani to, že je vyzývá strážník, tedy úřední osoba,“ uvedl Radek Svoboda.

Protože případů bylo poměrně hodně a arogance hříšníků byla vysoká, rozhodli se policisté přitvrdit. Budou padat pokuty. „Kdo nemá na veřejném prostranství roušku, skončí u přestupkové komise, kde mu hrozí tučná pokuta. Kdo navíc neuposlechne výzvy strážníka, dostane na místě pokutu deset tisíc korun za neuposlechnutí výzvy úřední osoby,“ upozornil velitel strážníků Radek Svoboda.

Do mnohem většího průšvihu by se v takovém případě dostali dva mladí muži, kteří ve čtvrtek večer jeli autem bez roušek a navíc opilí. Nadýchali přes dvě promile. Kromě pokut za nenasazení roušky a za neuposlechnutí výzvy by je čekal ještě trest za jízdu v opilosti.

V Česku je 904 potvrzených případů koronaviru, v hradeckém kraji jich je 15, novým případem je muž z Hradce Králové (ročník 1967), který byl na pracovním pobytu ve Francii. Na Trutnovsku jsou dva infikovaní lidé.

 čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová