Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Lékárna rozváží léky seniorům, dezinfekce budou po víkendu

20. 3. 2020

Lékárna rozváží léky seniorům, dezinfekce bude po víkendu 0 snímků
Lékárna U Řeky zařadila od tohoto týdne do svých služeb rozvoz léků pro seniory. Zareagovala tím na iniciativu městského zastupitele Petra Sobotky, který vyzval občany našeho města, aby nabídli pomoc nejvíce ohrožené skupině obyvatel.

„Všichni víme, že nejvíce ohroženou skupinou jsou naši senioři, kteří ale potřebují naši pomoc zejména při nakupování a obstarávání věcí pro běžný život. Naopak nejméně ohroženou skupinou jsou mladí lidé. Mnoho z nich v současné době nechodí do škol, neboť jsou uzavřené. Napadlo nás tedy v současné krizové době tyto dvě skupiny obyvatel propojit a pomoci dobré věci,“ stojí ve výzvě, kterou si celou můžete přečíst na facebookovém profilu Žít v Trutnově.

Tento příspěvek oslovil majitele Lékárny U Řeky Ondřeje Bednaříka, který se spojil s Petrem Sobotkou a nabídl mu svou pomoc. „Myslím, že senioři by v současné době měli zůstávat doma, takže pokud by měli zájem, tak jsme ochotni jim léčivé přípravky po pracovní době rozvézt,“ řekl vedoucí trutnovské lékárny. „Jestli se tedy nebude jednat o stovky případů denně, což ale zase nepředpokládám,“ usmál se.

Ve středu se podařilo zrealizovat již první donášku. „Jedna paní se nám ozvala, takže jsme jí dovezli antibiotika,“ upřesnil Bednařík. Tento rozvoz se týká jak léků volně prodejných, tak léků na předpis. U léků na předpis je však nutné mít recept, nejlépe formou e-receptu.

Pokud potřebujete vydat lék na předpis, je nutné zavolat svému praktickému lékaři, aby vám e-recept poslal. E-recept je obyčejná SMS zpráva, kterou přijme jakýkoli telefon. Poté můžete zavolat na telefonní číslo lékárny (499 397 765), kde si její zaměstnanci kód e-receptu zapíší, lék objednají a v nejbližším možném termínu vám ho po dohodě dodají domů.

Lékárna v současné době zažívá výrazně zvýšený prodej léčivých přípravků a zboží. Největší poptávka je logicky po sortimentu, který se vztahuje na chřipková onemocnění. „Polovinu věcí už ani nemáme a vypadá to, že už ani do konce epidemie mít nebudeme,“ poukázal Bednařík. „Snažíme se doplňovat už čtrnáct dní, ale nikdo nic nemá. Ochranné pomůcky, dezinfekční roztoky, gely, tohle je třeba poslední krabička Paralenu,“ ukazoval při naší návštěvě a dodal, že těchto krabiček za den prodali sto padesát.

Na nedostatek dezinfekčních přípravků zareagovala trutnovská lékárna už před třemi týdny, kdy jako první v republice začala připravovat vlastní roztok kožního antiseptika podle certifikované receptury Světové zdravotnické organizace (WHO). Výrobek posvětila Česká lékárnická komora. V průběhu tohoto týdne ale musela být výroba přerušen kvůli nedostatku lihu. „Shodou náhod se nám ale dnes podařilo něco sehnat, takže přípravu roztoku zase rozjedeme. Obaly a suroviny máme, takže bych to viděl, že v pondělí bychom se už zase mohli dostat do stavu, kdy dezinfekci budeme normálně prodávat,“ hlásil ve čtvrtek lékárník, jenž je zároveň předsedou okresního sdružení České lékárnické komory v Trutnově.

Zájem o dezinfekci je obrovský. Lidé mailují, telefonují, chodí se ptát. „Zrovna teď odepisuji paní, která si chtěla objednat dva litry. Snažím se jí vysvětlit, že to opravdu nejde,“ uvedl Ondřej Bednařík. V lékárně vydávají na osobu jednu 100mililitrovou lahvičku.

„Chtěl bych lidem vzkázat, ať zkusí mrknout na náš Facebook, kde máme takových pár rad, které by bylo dobré, aby v současné době dodržovali. I když si myslím, že většinu z nich znají a dodržují to. Ale takovou radu číslo 1 bych řekl, ať k nám nechodí pro zbytečnosti a pokud možno pošlou za sebe třeba někoho mladšího z rodiny. Když už jim bude opravdu zle, to už je další fáze, tak by měli spíš kontaktovat lékaře,“ doporučil na závěr.

čtěte také:

 

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Facebook Lékárny U Řeky