Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

MHD v letním režimu, SVČ zavřené. Co ještě omezí koronavirus?

11. 3. 2020

page.Name
V Česku přibývá nakažených koronavirem, dnes po 21. hodině už jich bylo hlášeno celkem 91. Přibývá také omezení, s kterými se lidé setkávají. V Trutnově, i v dalších místech hradeckého kraje, se omezuje například doprava, nebo činnost některých úřadů. Jednání až do odvolání přerušila i poslanecká sněmovna.

Ke včera vyhlášenému uzavření škol se dnes v Trutnově přidalo omezení městské hromadné dopravy. "S ohledem na rozhodnutí Bezpečnostní rady státu o vyhlášení mimořádných prázdnin v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 bude v Trutnově od pondělí 16. března zaveden prázdninový provoz," uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec. Přehled autobusových spojů najdou cestující na internetových stránkách společnosti Arriva Východní Čechy, v Informační kanceláři Arriva Trutnov a v samotných autobusech MHD.

Městský úřad dnes oznámil také omezení některých služeb pro veřejnost. "Rušíme poskytované služby mimo budovy úřadu, tedy návštěvy u klientů ve věci vyřízení žádostí o občanské průkazy a agendy ověřování listin a podpisů. Žádáme klienty, aby omezili návštěvy úřadu ve věci vyřizování záležitostí na nezbytně nutné případy. Omezujeme provozní dobu inforecepce městského úřadu MěÚ, a to pondělí a středa 7:00-17:00, úterý, čtvrtek a pátek 7:00-15:30," oznámila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Ještě dnes byly v areálu Střediska volného času přístupná kavárna a lezecká stěna. Vedení SVČ původně zrušilo jen kroužky, soustředění, soutěže a zájmovou činnost. Dnes ale situaci přehodnotilo a od zítřka zavře i lezeckou stěnu, kavárnu, dětskou hernu a venkovní areál. "V areálu našeho školského zařízení budou probíhat úklidové, desinfekční a údržbové práce," oznámilo vedení střediska na Facebooku.

Trutnovské Uffo dnes oznámilo první sadu koncertů a představení, které jsou kvůli koronaviru buď zrušené bez náhrady, nebo už mají stanovený nový termín konání. "Není stanoveno, na jak dlouhou dobu zákaz platí, proto zatím rušíme akce do konce března," vysvětlil ředitel Uffa Libor Kasík. Přehled akcí najdete ZDE.

Jako jedny z mála zatím nejsou zrušeny dvě čtvrteční akce. V Koncertní síni Bohuslava Martinů se uskuteční hudební večer se Stevenem Claytonem a kapelou v rámci festivalu Jazzinec. Pořadatelé ale nevpustí do sálu víc lidí, aby nepřesáhli "100" určené vládou jako hranici pro pořádání akcí. Do stovky se vejde také přednáška v Muzeu Podkrkonoší, kterou bude mít Petr Fixa na téma Česká kolaborace za protektorátu a Emanuel Moravec.

Jak bude koronavirus ovlivňovat další chod našeho města zatím není jisté. "Na pondělí plánujeme setkání bezpečnostní rady města, kam jsem pozval všechny ředitele klíčových institucí a zařízení, a kde budeme řešit aktuální situaci. Budeme reagovat na to, jak bude reagovat vláda," prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Podle něj jsou současná opatření potřebná. "Něco se udělat muselo. Virovou nákazu jen tak nezastavíte. Je ale lepší být měsíc doma, než riskovat zdravotní problém," dodal Ivan Adamec, který je současně poslancem. Aktuálně ale sněmovna až do odvolání přerušila aktuální jednání. Právě kvůli koronaviru.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz