Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Místo parkování a dopravy hlídají strážníci nouzový stav

19. 3. 2020

page.Name
Lidé zmizeli z ulic, také aut výrazně ubylo. Místo tradičních dopravních přestupků či jiných prohřešků tak mají trutnovští strážníci úplně jiné úkoly. Kontrolují nouzový stav, nebo na něj upozorňují. Nerozdávají pokuty, ale rady.

Za neobvyklou změnu pochopitelně může snaha zastavit šíření nebezpečného koronaviru. Kvůli nákaze vláda vyhlásila nouzový stav a vydala sérii přísných opatření. Mimo jiné zavřela hospody a zakázala shlukování lidí. A tak strážníci kontrolují, zda majitelé restaurací i štamgasti zákazy dodržují.

„Drtivá většina je respektuje. Potrápila nás akorát dvě restaurační zařízení. Vydávají občerstvení okénkem nebo mají výdejní stůl ve dveřích, čímž u nich docházelo k nežádoucímu srocování lidí,“ oznámil ředitel městské policie Radek Svoboda.

Strážníci se v těchto výjimečných dnech snaží spíš vysvětlovat, co je nouzový stav, a upozorňovat obyvatele na čerstvě vydané zákazy. „Třeba vysvětlování lidem u těch dvou zmiňovaných restaurací nebylo úplně snadné,“ připustil Svoboda.

Při středečních pochůzkách po Trutnově se městští policisté zaměřili na roušky. „Lidem připomínali, že je nouzový stav, a že platí nová povinnost zakrývat si ústa a nos. Ráno jsme prováděli kontrolu nošení roušek v autobusech, ale nesetkali jsme se s porušením tohoto nařízení,“ chválil Radek Svoboda.

Tradiční prohřešky jako v dobách před nouzový stavem nyní nejsou na pořadu dne. „Je jich samozřejmě méně, když je venku méně lidí. Ale my se na ně ani moc nezaměřujeme. Pokud někdo špatně parkuje, tak tomu nevěnujeme zdaleka takovou pozornost jako dřív. Ani rychlost nyní neměříme,“ přiznal velitel městské policie.

Strážníci se spíš snaží pomáhat se sérií nových omezení a zákazů. „Přednost má prostě aktuální situace a s ní související opatření,“ uvedl Radek Svoboda.

Ve výbavě má pro své kolegy zatím dost rukavic, dezinfekce a dalších ochranných prostředků. Včera nafasoval 150 jednorázových roušek. Pro jistotu ale učinil nezbytná provozní opatření.

„Strážníky jsme rozdělili na dvě party. Do práce chodí dřív, aby se včas převlékli do služebního a nepotkali se vůbec na chodbě při výměně služby. Střetávají se jen vedoucí, ale už s rouškami na obličeji, s rukavicemi a dalšími ochrannými prostředky. Kdyby nám jedna parta lehla, třeba kdyby musela do karantény, aby měl kdo sloužit,“ dodal ředitel městské policie Radek Svoboda.

 čtěte také:


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek