Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Na chaty nejezděte, vyzval ministr vnitra

20. 3. 2020

page.Name
Vycházet jen v nejnutnějších případech a nejezdit na chaty a chalupy. Taková doporučení dnes zazněla od šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly, ministra vnitra Jana Hamáčka, ale i hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána.
Nadcházející víkend je prvním po vyhlášení vládního zákazu volného pohybu kvůli šíření nebezpečného koronaviru. Úřady, politici a epidemiologové doporučují lidem, aby dodržovali karanténní opatření a omezili návštěvy chat a chalup, případně vycházky mezi tamní obyvatele.

„Opatření vlády mají jediný smysl: Na maximum omezit mezilidský kontakt. Pokud jste s rodinou doma a nemusíte jezdit na chalupu, nejezděte!“ vyzval ministr vnitra Jan Hamáček.

Pokud někdo na chalupu musí, měl by cestovat společně se svoji rodinou, dojet na chalupu, zůstat v ní, a nevycházet mezi sousedy a ostatní lidi. „Jinak se vystavujete riziku, že možnou nákazu budete dále šířit. Prosím, používejte selský rozum,“ prohlásil Hamáček.

Obavy z přílivy rekreantů vyjádřil i šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Na chaty by lidé podle něj měli jezdit jedině v případě, že je to nezbytně nutné. „Pokud už tak učiní, měli by dodržovat elementární pravidla. To znamená, aby se nestýkali s místním obyvatelstvem, protože nechceme opravdu zavléci toto onemocnění tam, kde není,“ oznámil Prymula.

S výzvou se připojil také hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán. „Cesty, které se netýkají návštěvy rodiny, nákupů potravin a nutných návštěv lékaře, jsou v rozporu se státním zákazem volného pohybu osob. Pokud budou tyto cesty nezbytné, prosím, vyvarujte se kontaktu s dalšími lidmi, a především, dodržujte zakrytí dýchacích cest,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán.

Česko má aktuálně už 833 nakažených, hradecký kraj 14 a Trutnovsko 2. V Itálii, kde je z evropských zemí situace nejhorší, je 47 tisíc případů nakažených a počet mrtvých se vyšplhal už na 4 tisíce.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler