Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Nemocnice otevřela odběrové místo pro pacienty s podezřením na Covid-19

23. 3. 2020

Nemocnice otevřela odběrové místo pro pacienty s podezřením na Covid-19 0 snímků
Trutnovská nemocnice dnes ráno spustila provoz netradiční odběrové ordinace. V mobilním stanu provádí odběry pacientům s podezřením na nákazu koronavirem. Otevřená bude ve všední dny od 8 do 12 hodin, předpokládaná kapacita bude zhruba padesát vzorků za den.
Improvizované odběrové místo je určené pouze těm, které na vyšetření po telefonické konzultaci poslali lékaři, nebo hygienici. Placené odběry zatím nemocnice neprovádí, uvedl ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

„Dominantně budeme zpracovávat vzorky z Královéhradeckého kraje. Žádáme pacienty, aby trutnovskou nemocnici nenavštěvovali, pokud nemají doporučení k vyšetření. Zároveň žádáme všechny, kteří doporučení mají, aby přijeli autem a po testování se neprodleně vydali zpět do domácí karantény,“ zdůraznil.

Jak samotný odběr vypadá? Pacient najede vlastní autem do stanu a skrz stažené okénko mu proškolení zdravotníci ve speciálních ochranných oblecích odeberou z úst a krku vzorky sliznice. Odběrové místo je na okraji nemocničního areálu. Lidé do něj najedou rovnou z ulice Marie Majerové. Městská policie kvůli tomu dočasně na místě provedla několik změn v dopravě. Místo hlídají strážníci. O výsledku vyšetření budou pacienti informováni telefonicky.

Trutnovská laboratoř je druhou v Královéhradeckém kraji. „Vítám, že se na seznam schválených laboratoří pro testování na Covid-19 dostala také mikrobiologická laboratoř v Trutnově a můžeme tak pacientům Královéhradeckého kraje v naší nemocnici nabídnout možnost dalšího testovacího místa. Tímto krokem odlehčíme Fakultní nemocnici Hradec Králové, která byla dosud jediným odběrovým místem v kraji,“ řekla Ivana Urešová, předsedkyně zdravotnického holdingu kraje, pod který trutnovská nemocnice patří.

S větším množstvím odbavených vzorků porostou také čísla uvádějící počet nemocných v kraji. „Je třeba si uvědomit, že navýšení objemu vyšetření lidí s podezřením na Covid-19 nejen odlehčí fakultní nemocnici, ale zejména razantním způsobem navýší počty nemocných lidí v našem kraji. Případný nárůst pozitivních nálezů nelze číst pouze jako absolutní prostý nárůst, ale jako nárůst infikovaných osob, kteří mají svou diagnózu oficiálně potvrzenou. Tento nárůst by bez práce trutnovské laboratoře zůstal skrytý a o to nebezpečnější," upozornil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar.

Odebírání vzorků na Covid-19, které doporučí lékaři budou probíhat i v ostatních holdingových špitálech. V nemocnicích Trutnov, Jičín a Náchod jsou již vyčleněná lůžka pro pacienty, kteří čekají na výsledek vyšetření, a jejich stav vyžaduje hospitalizaci. V případě, že výsledek testu na Covid-19 bude pozitivní, budou pacienti transportováni do Fakultní nemocnice Hradec Králové.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Miloš Šálek