Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nemocnice rozšířila zákaz návštěv pro všechna oddělení. Kvůli koronaviru

9. 3. 2020

page.Name
Šíření koronaviru už se začíná naplno projevovat i v Trutnově. Zdejší nemocnice dnes rozšířila zákaz návštěv. Zatímco minulý čtvrtek platil zákaz jen pro JIP, ARO, onkologii a internu, ode dneška jsou pro návštěvy uzavřená všechna nemocniční oddělení. Rozhodnutí zveřejnilo vedení nemocnice na webových stránkách.

"Oblastní nemocnice Trutnov vyhlašuje v souvislosti s šířením koronaviru v České republice zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů na všech odděleních. Zákaz návštěv platí od dnešního dne až do odvolání," objevilo se dnes na nemocničním webu.

Navíc musel špitál přistoupit i k dalším mimořádným opatřením. "Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci v Itálii, s cílem minimalizovat riziko šíření koronavirové infekce, zavádíme dočasné vyřazení z odběrů krve a krevní plasmy po dobu čtyř týdnů od návratu z Itálie do České republiky," zdůraznilo vedení nemocnice.

K plošnému zákazu návštěv dnes přistoupily všechny nemocnice krajského zdravotnického holdingu - ve Dvoře Králové nad Labem, Náchodě, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové platí zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních s výjimkou dětských oddělení, porodnického oddělení, dále u pacientů s omezenou svéprávností a v paliativní léčbě.

To ale není vše. "Od zítřka začne platit nařízení ministerstva zdravotnictví o omezení návštěv v sociálních zařízeních, která poskytují lůžkovou péči – tedy například domovy pro seniory. Situaci v kraji neustále monitorujeme a jsme připraveni reagovat,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Zdravotnická záchranná služba s Fakultní nemocnicí Hradec Králové provozuje výjezdový tým, který odebírá vzorky potenciálně nakažených v terénu. „Za předpokladu, že by se výskyt koronaviru v kraji rozšířil, nebude jeden výjezdový tým takový objem zvládat. V rámci bezpečnostní rady jsme proto také řešili možnost rozšíření výjezdového týmu za přispění soukromých zdravotnických dopravních služeb a zdravotních sester krajských nemocnic,“ naznačil hejtman.

Bezpečnostní rada kraje projednala i požadavky sociálních služeb na vybavení zejména terénních pracovníků ochrannými prostředky, které centrálně nakoupí stát.

Kraj provádí další opatření proti šíření koronaviru. Informoval všechny své příspěvkové organizace, informace veřejnosti poskytuje nepřetržitě skrze webové stránky a sociální sítě. Po kraji distribuuje tištěné letáky s uceleným přehledem, jak snížit riziko nakažení. Klade zde důraz na důkladnou hygienu rukou, která je základním preventivním opatřením proti šíření infekčních nemocí.

Opatření mají bránit dalšímu šíření koronaviru. Česko má aktuálně 35 pacientů s nákazou. Testy dnes potvrdily infekci u tří dalších lidí.

(pac, tz-mlu, nem, lech)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml