Pondělí

27. května 2024

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Nové opatření: zákaz vycházení bez zakrytých úst!

18. 3. 2020

page.Name
Od 12 hodin platí v našem (Královéhradeckém) kraji povinné nošení ochranných prostředků. Nařídil to hejtman Jiří Štěpán. Důvodem je posílení prevence před šířením koronaviru.

Nové opatření platí pro celé území kraje (včetně Trutnova). Lidé tak nyní musí mít při pohybu na veřejných prostranstvích zakrytá ústa rouškami, šátky či respirátory.

„Od dnešních 12 hodin zakazuji na celém území Královéhradeckého kraje pohyb bez ústenek, respirátorů, šátků či jiných ochranných prostředků na veřejnosti. Důsledně žádám všechny obyvatele, aby toto nařízení dodržovali a zakrývali si dýchací cesty. Jde nám o to, abychom ochránili sebe i ostatní kolem nás,“ řekl hejtman Jiří Štěpán.

Nařízení hejtman vyhlásil na základě rozhodnutí vlády ČR o vyhlášení nouzového stavu. Je platné ode dneška (18. března) od 12:00 a platí do odvolání.

 

Celostátně bude vládní zákaz platit od dnešní půlnoci. „Vláda nařídila povinnost nosit jakoukoliv ochranu úst a nosu na veřejnosti,“ prohlásil na brífinku po jednání vlády premiér Andrej Babiš. Ochranou podle něj může být respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének.

Nošení roušek ještě před zákazem doporučovalo i vedení trutnovské radnice. „Dnes ráno jsem si udělal malý osobní průzkum v centru našeho města. Před galanterkou stáli lidé a všichni měli roušky. Bohužel, viděl jsem ale i několik seniorů a několik mladých lidí ve věku kolem dvaceti let, kteří byli bez roušek,“ prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Těm, kteří nemají k dispozici roušky ani si je nezvládnou sami vyrobit vzkazuje: „Můžou mít šátek, šálu, nebo si dát aspoň kapesník přes ústa, prostě cokoliv.“

 

Obyvatelé jsou zároveň povinni se řídit pokyny orgánů krizového řízení a příslušníků bezpečnostních sborů a ozbrojených sil.

Vláda navíc zakázala od půlnoci přítomnost v maloobchodních prodejnách potravin v čase od 10 do 12 hodin všem zákazníkům mladším 65 let. „Od zítřka od 10 do 12 hodin nakupují v potravinách jen důchodci nad 65 let,“ upřesnil premiér Babiš.

V Česku bylo k dnešnímu poledni 464 nakažených koronavirem, v hradeckém kraji 14 a na Trutnovsku 2.

 čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek