Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Odběry na Covid-19 dočasně končí, došly testovací sady

31. 3. 2020

page.Name
Trutnovská nemocnice přestane od čtvrtka provádět odběry pacientům s podezřením na Covid-19. Došly totiž testovací sady. Novinářům to dnes oznámila mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová.​
Improvizované odběrové místo zprovoznila nemocnice v pondělí 23. března. Prováděla rozbory vzorků od lidí, kteří autem přijeli do mobilního stanu stanu. Do dnešního rána vyšetřila 324 vzorků, v tu dobu měla k dispozici posledních 360 diagnostických testů. To pro další fungování laboratoře nestačí.

Přibývá totiž lidí, které na vyšetření po telefonické konzultaci poslali lékaři, nebo hygienici. Nemocnice avizovala, že jich zvládne padesát za den. Skutečně jich ale v poslední době prováděla stovku denně.

Navíc už neprovádí jen vyšetření lidem v autech. „Zároveň je v rámci zdravotnických a sociálních zařízení v regionu nově požadováno vyšetření na Covid-19 u každého přemístěného pacienta. Tímto výrazně vzrostly požadavky na vyšetření pacientů v rámci nemocnic, které vnímáme jako prioritní,“ uvedla mluvčí.

Přestože má laboratoř na testování dva přístroje, ani pro jeden se v posledních týdnech nepodařilo sehnat tzv. kity pro testování. „Nedostatkové jsou zejména reagencie na izolaci RNA z odebraných stěrů,“ upřesnila Lucie Chytilová. 
Na dnešek a zítřek ještě v mobilním stanu vyšetří vzorky u 96 objednaných pacientů. Pak se ale provoz odběrového místa zastaví. „Omlouváme se všem za případné komplikace, ale bez reagencií nejsme schopni provádět nezbytná vyšetření,“ řekl ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.

Podle odhadů by mělo jít o krátkodobé přerušení provozu. „Je způsobeno dočasným schodkem zdravotního materiálu nutného pro analýzu odebraných vzorků. Intenzivně pracujeme na zajištění potřebného, aby naše laboratoř mohla opět přejít do plného provozu,“ dodal náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Aleš Cabicar.
 
Odebírání stěrů na Covid-19, které doporučí lékaři, probíhá také v odběrovém stanu v Náchodě. Vzorky ale zpracovává trutnovská laboratoř. Další testovací místo v kraji mají v Rychnově nad Kněžnou, odkud vzorky míří do laboratoře ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek