Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Opatření považuji za zbytečné a chaotické, tvrdí ředitel Paták

10. 3. 2020

page.Name
Jak na vládní nařízení o uzavření škol kvůli nepříznivému vývoji epidemiologické situaci reagují někteří ředitelé trutnovských vzdělávacích institucí?

Podle Jaromíra Vašíčka, ředitele Speciální základní a mateřské školy, bylo této vzdělávací instituci posláno z Ministerstva zdravotnictví ČR mimořádné opatření, které je nad školským zákonem. „V současné době je doba uzavření školy na rozhodnutí státu nikoli ředitele. Rodiče si budou muset vzít volno z práce nebo požádat někoho, kdo se po tuto dobu bude starat o děti,“ řekl Vašíček s tím, že zítra do školy žádné děti nepřijdou.

Ještě před tímto opatřením byla tato škola průběžně každý den o situaci informována zřizovatelem, kterým je Královéhradecký kraj. „Informovali jsme rodiče, udělali hygienická opatření a čekali, kdy přijde něco mimořádného, což se právě teď stalo,“ uvedl Vašíček.

čtěte také:
Vláda kvůli koronaviru zavřela školy a zakázala veřejné akce


Za velkou nepříjemnost označil uzavření škol, i když zcela chápe nutnost tohoto mimořádného opatření, Vladislav Sauer, ředitel Střední průmyslové školy v Trutnově. Také tato vzdělávací instituce obdržela opatření ministerstva zdravotnictví a od zítřka bude uzavřena pro vyučování. „U nás se to týká všech žáků včetně těch, kteří vykonávají praxi ve firmách. I ti budou z praktického vyučování staženi a budou doma, jako ostatní žáci školy,“ prozradil ředitel průmyslovky a poznamenal, že ještě před rozhodnutím ministerstva ve škole neproběhla mimořádná opatření z hlediska hygiena.

„Tím, že máme více budov, tak v žádné z nich není vysoká koncentrace žáků. Navíc nemáme vlastní jídelnu, tělocvičnu a další prostory, kde by mohlo docházet k hromadění většího počtu žáků na jednom místě. Usoudili jsme tedy, že tato hygienická opatření ve větší míře nejsou nutná,“ sdělil Sauer. Uzavření školy, jak naznačil ředitel, nepříjemné i proto, že měla v plánu několik větších akcí. Například se bude rušit vyhlášení soutěže odborných dovedností Elektrikář roku, které se mělo uskutečnit příští týden.

„Dotýká se to i maturitních oborů a žáků, kteří skládají závěrečné zkoušky s výučním listem. Čas se totiž pro ně velmi krátí. Je to každopádně nepříjemné a doufám, že ta doba uzavření škol nebude příliš dlouhá,“ dodal Sauer.

Základní škola Rudolfa Frimla má k dispozici potvrzení, že bude zavřená. „Rodiče mají nárok na ošetřování a škola jim toto potvrzení vydá,“ vysvětlila ředitelka Jitka Libřická a doplnila, že opatření ovlivní některé sportovní soutěže, které se nebudou moci konat.

Mimořádné opatření bude v plné míře respektovat Základní škola Komenského. Její ředitel Petr Horčička sice připustil, že zkřížilo plány školy, například zájmovou činnost a mimoškolní aktivity, ale považuje ho za rozumné. „Musíme si uvědomit, v jakém prostředí se pohybujeme a je lepší toto opatření než žádné. Pokud to přinese příznivý efekt, je to v pořádku,“ domnívá se ředitel „Komendy“.

Za zcela nesystematické rozhodnutí naopak označil opatření státu, které vede k uzavření škol Jiří Paták, ředitel Základní školy kpt. Jaroše. „Toto opatření považuji za zbytečné a naprosto chaotické. Je to kampaň, která má přinést politické body, není oprávněná a zneklidňuje občany země. Proč se tímto způsobem paralyzuje chod státu, to skutečně nevím,“ nechal se slyšet.

Jeho škola má v současné době na lyžařském výcviku třídu 7. A a „béčko“ na něj měla odjet v neděli. To však rozhodnutí ministerstva neumožňuje. „Situace je taková, že kvůli opatření budu teď muset první skupinu dětí z lyžáku stáhnout a pro druhou skupinu ho asi úplně zrušit. Zítra ještě budu mít v této věci jednání s kolegy řediteli, tak uvidíme,“ prozradil ředitel a doplnil, že velký problém nyní nastane u rodičů, kteří budou muset zůstat s dětmi doma.

V souvislosti s plošným opatřením ministerstva zdravotnictví se na Facebooku Trutnovinek rozpoutala živá diskuze, která ho zpochybňuje. „No super, jestli dosud lidi bláznili, tak teď teprve začne panika,“ myslí si čtenářka Míša Matejiková.

Další čtenářka Zuzana Říhová se pro změnu ptá: „Co rodiče, kteří nemají hlídání a do práce musí? Budou mít placené volno? Už vidím, jak všichni budou sedět doma.“ Diskuzi svou otázkou odlehčil Tomáš Střihavka. „Počítá se zaměstnání, kde se na směně sdružuje zhruba 3000 lidí, jako „společenská akce“ s počtem nad 100 lidí?“ 

čtěte také:
Nemocnice rozšířila zákaz návštěv, kvůli koronaviru


Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Zdeněk Heteš, Pavel Cajthaml