Pomoc se k seniorům dostane do dvou hodin
26. 3. 2020
Osamělým seniorům nebo lidem, kteří se kvůli koronaviru ocitli v karanténě, nakupují v Trutnově pečovatelky. Od minulého týdne, kdy v Česku začal platit zákaz volného pohybu a povinnost nosit na veřejnosti na roušku, už zvládly vyřídit přes čtyřicet požadavků.
Devadesátiletý Miloš Trýzna z Trutnova žije v domácnosti sám. Zpočátku epidemii koronaviru zvládal. Občas si zašel nakoupit, pro jistotu si do zásoby zamrazil trochu pečiva. Změna nastala, když začal platit zákaz volného pohybu osob a povinnost nosit roušku. "Pečivo mi začalo rychle docházet, neměl jsem doma žádnou roušku, a nemohl tím pádem vyjít z bytu," uvedl.
Protože jeho děti žijí na druhém konci republiky nezbylo mu, než se obrátit o pomoc na město. "Nevěděl jsem, koho přesně volat. Dovolal jsem se panu místostarostovi Tomáš Eichlerovi a ten předal moje telefonní číslo pečovatelkám. Ty se během pár minut ozvaly, a potřebný nákup mi ještě ten den zařídily. Celé to netrvalo ani tři hodiny," liboval si známý výtvarník a držitel Kulturní ceny města Trutnova.
Radnice pro podobné případy už v půlce března zřídila speciální kontaktní linky. Na dvě telefonní čísla (499 803 143 a 499 803 141) mohou volat senioři a lidé v karanténě, kteří nemají nikoho blízkého, kdo by jim pomohl například s nákupem základních potravin, hygienických prostředků nebo dovozem léků. „Službu zajišťuje Pečovatelská služba Trutnov, které se snažíme dodávat veškeré potřebné ochranné pomůcky, aby lidé v terénu byli chráněni," sdělil trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.
Dosud bylo přes kontaktní linky vyřešeno více než čtyřicet požadavků. K velké spokojenosti volajících. "Zaměstnanci reagují rychle, tudíž požadavky dokážou vyřešit i do dvou hodin od zavolání,“ potvrdil Eichler.
Zatím je Pečovatelská služba zvládá pokrýt požadavky vlastními silami. Město si ale ve spolupráci s Oblastní charitou Trutnov pro jistotu vytváří databázi dobrovolníků, kteří chtějí ve volném čase pomáhat, a kteří by v případě mimořádného nárůstu počtu žadatelů mohli rovněž pomáhat. S nabídkou pomoci se mohou zájemci hlásit na telefonním čísle 737 333 665.
Na některé se s dílčími úkoly radnice obrací už nyní. „V tuto chvíli evidujeme zhruba třicet dobrovolníků, někteří nám pomáhají například s výrobou ochranných štítů, s dopravou zásilek nebo v následujících dnech budou roznášet a lepit informační plakáty po městě,“ upřesnil místostarosta Eichler.
Pomáhat podle něj v době pandemie koronaviru může každý. "Nejlepší pomocí je omezit sociální kontakty, omezit vycházení ven. I když je to nepříjemné, v tuto chvíli je to nejefektivnější způsob, jak pomoct řešit aktuální situaci," dodal místostarosta Tomáš Eichler.
Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
pavel@trutnovinky.cz
Mohlo by vás také zajímat
Poznáváte osoby na videu? Neznámý pachatel poškodil 10 automobilů
Proměny Trutnova (277): Prodejna potravin na náměstí Hraničářů
FOTO: Listování si při premiéře v kostele „stoplo“ cestovatele Poláčka
FOTO: Kapela MyBand! to rozjela na Trutnovském hudebním létě
FOTO: Sobotní večer na Obscene Extreme s headlinerem Autopsy