Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Vláda zavírá restaurace a obchody, výjimku mají potraviny a lékárny

14. 3. 2020

page.Name
V noci na dnešek vláda zpřísnila opatření v boji s nákazou novým koronavirem. Na deset dnů zavírá restaurace a obchody, výjimku mají potraviny nebo lékárny.

Ve snaze zabránit šíření koronaviru v Česku vláda od dnešního rána zavřela veškeré obchody. Výjimku mají prodejny potravin, hygienického a drogistického zboží, lékárny a výdejny zdravotnických prostředků, nebo čerpací stanice. Otevřené mohou zůstat také prodejny brýlí a kontaktních čoček, výpočetní a telekomunikační techniky, spotřební elektroniky a výrobků pro domácnosti, tabákových výrobků, malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, novin a časopisů, služeb prádelen a čistíren a prodeje přes internet.

Platí také zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování a stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb či vězeňských zařízení. Zavřeny zůstanou také provozovny stravovacích služeb, které jsou umístěny v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5 tisíc čtverečních metrů.

Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovny stravovacích služeb, například na provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo na prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny, a to bez časového omezení.

 

„Vidíme za současné situace jako příliš velké riziko shromažďování lidí ve velkých obchodních centrech a v restauracích. V žádném případě však nechceme omezit prodej potravin, léků, drogerie nebo pohonných hmot a dalších nejnutnějších potřeb. Občané se nemusí obávat, zásobování potravin totiž zůstává bez omezení, skutečně není nutné vykupovat obchody,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

Zakazuje se také provoz heren a kasin. „Jedině takto zásadní omezení mohou šíření infekce na našem území zastavit. Ačkoliv to pro nás všechny není příjemné, jde o ochranu našeho zdraví,“ doplnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

čtěte také:


(pac, tz-mzd)

pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler