Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Proč nemáte roušky? Protože je nemají ani naši lidé

16. 3. 2020

Proč nemáte roušky? Protože je nemají ani naši lidé 0 snímků
V boji s koronavirovou nákazou zoufale chybí Česku roušky a respirátory. Dokud jich nebude dost pro obyčejné lidi, nebudou je nosit ani čelní představitelé trutnovská radnice. A to i přesto, že k nošení roušek dnes veřejnost vyzval ministr vnitra.
Česká vláda zatím povinnost nosit ústenky nebo roušky nenakázala. Ministr vnitra Jan Hamáček ale dnes doporučil, aby si lidé při cestě mimo domov zakrývali nos i ústa. „Zakryjte si ústa buď rouškou, šálou nebo šátkem. Využijte prosím jakéhokoliv prostředku k zakrytí úst a nosu tak, abyste nerozšiřovali případnou infekci. Všechna doporučení říkají, že cokoliv je lepší, než nic," prohlásil ministr.

V ulicích Trutnova už se dnes pohybovali i lidé s rouškami, pozvolna jich začíná přibývat. Na pondělní tiskové konferenci Bezpečnostní rady ORP Trutnov ale radní hovořili k novinářům bez roušek. Důvod? Sounáležitost s ostatními.

„Kdybych měl roušky pro naše zaměstnance, pro rizikové skupiny, tak si i já sám rád roušku vezmu. Ale pokud je nemají naši občané, tak mi nepřipadá úplně férové, abych tady za každou cenu ukazoval, že my ty roušky máme," prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec.


Radnice podle něj zatím nemá k dispozici žádné roušky. „Vláda slíbila, že zajistí zásobování přes krizová centra, ale plnění zatím kulhá. Zatím se to řeší z různých starých zásob, případně jestli má někdo něco doma. Byly tu aktivity, že roušky šili dobrovolníci," uvedl Adamec.

Zda se nějaké roušky pro město Trutnova podaří sehnat se možná potvrdí už v úterý. „Pokoušel jsem se objednat pět tisíc kusů roušek jinde, které splňují zdravotnické normy. Teprve zítra ale budeme mít jistotu, zda nám přijdou nebo ne," zdůraznil starosta.

Kromě osazenstva domovů pro seniory potřebují roušky nebo respirátory například trutnovští strážníci. „Nějaké roušky sice mají, ale chtělo by to je vyměnit za novější typy, které odpovídají normám boje proti virovému onemocnění," řekl Adamec.
 
Pokud roušky dorazí, rozdělí je radnice mezi potřebné, případně i dalším občanům. A pak si je údajně nasadí i radní. „Můžu vám garantovat, že jak to sem přijde, tak nás v rouškách uvidíte," dodal trutnovský starosta Ivan Adamec.

 čtěte také:


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek