Neděle

16. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

S pozitivním naladěním se každá krize zvládá lépe

17. 3. 2020

page.Name
/ANKETA/ Zeptali jsme se respektovaných občanů ze společenské, kulturní či podnikatelské sféry, jakých dopadů pandemie koronaviru se obávají.

Petr Just, politolog

Necítím být kompetentní k tomu hodnotit důsledky a dopady koronaviru a jejich závažnost po zdravotní stránce. V tomto dám na odborníky. A přirozeně zde budou i dost zásadní negativní ekonomické důsledky, ale i ty dokáží lépe vyčíslit ekonomové. Zůstanu-li však ve „své“ politologicko-společenské oblasti, tak jsou to dvě věci. 1.) Zejména na sociálních sítích se ukazuje, že polovina národa se přes noc stala odborníky na virové infekce, což může spíše napáchat více škod než užitku. 2.) Rovněž hrozí, že v situaci, kdy se přirozeně všichni zajímají hlavně o šíření koronaviru a ostatním věcem věnují menší pozornost, mohou politici tiše a bez většího mediálního zájmu prosadit něco, co by za jiných okolností vyvolalo třeba i dost hlasité protesty.

Andrea Žilková, psychoterapeutka a koučka

Zatím jsem nad tím nijak vážně nepřemýšlela. Aktuálně se snažím co nejvíc držet v přítomnosti a čelit aktuálním výzvám, ovlivnit to, co mám pod kontrolou, abych sebe, svou rodinu nebo klienty udržela ve zdraví a bezpečí. Respektuji vážnost situace, chovám se zodpovědně a zároveň dělám všechno proto, abych si udržela pozitivní myšlení a nadhled. Scénáře negativní budoucnosti všeobecně vyvolávají strach a paniku a jsou obvykle horší než samotná realita. Moje životní zkušenost je, že některé věci je potřeba řešit až v čase, kdy skutečně nastanou. A s pozitivním naladěním se každá krize zvládá lépe. Takže uvidím a potom se zařídím.

Rudolf Kasper, majitel firmy Kasper

Já se k tomu nechci moc vyjadřovat. V naší firmě děláme opatření taková, jaká uznáme za vhodné. Samozřejmě pečlivě sledujeme, co se děje a jaká je situace. My to určitě zvládneme a pevně věřím, že za několik měsíců bude zase lépe.

Barbora Mochowa, muzikantka a zpěvačka

Nejvíce se samozřejmě bojím o zdraví lidí ve svém okolí i o všechny lidi obecně. Všechno ostatní, jako například finanční potíže, se už dají nějak zvládnout. Těší mě, že se lidé snaží si navzájem pomáhat, například tady v Trutnově, kdy se objevila výzva k dobrovolnické pomoci seniorům. Z toho mám radost a můj strach to zmírňuje. Věřím a doufám, že to zvládneme dobře.

Roman Hásek, ředitel Střední zdravotnické školy a Obchodní akademie v Trutnově

Asi největší obava je z délky trvání. Jsem přesvědčen, že to dopadne dobře, že se pandemie zvládne. Otázka je, kdy to bude. Každý týden navíc bude násobit komplikace.

Eduard Bednařík, provozovatel Restaurace Pod lékárnou

Nikdo s touto situací zatím nemáme žádné zkušenosti, zažíváme to poprvé v životě a doufám, že snad i naposledy. Myslím, že zrovna náš sektor služeb je na tom mnohem hůř než ostatní. Zatímco třeba do fabrik a firem chodí lidé, kteří se znají, vědí o sobě, a dávají si mezi sebou pozor, tak k nám přijde x anonymních lidí, kteří mohou nakazit kohokoliv. Zavřít restauraci na deset dní nám přinese velkou ztrátu. Problém byl v tom, že nám nikdo nedal šanci se na to připravit. Měli jsme nakoupené věci na víkend, potažmo už na týden, takže se toho spoustu vyhodí.

Vojtěch Lábus, Galerie Draka

Osobně se nebojím ničeho. Určitě to ale významně postihne mimo jiné kulturní akce a při jejich organizování bude panovat velká nejistota. Připravujeme například letošní dračí slavnosti, o kterých teď nevíme, jestli se budou vůbec konat. Nebudou se pořádat divadelní představení ani koncerty a není tedy vyloučeno, že muzikanti i herci nebudou mít co jíst.

Alena Valentová, malířka

Problém už je v tom, že lidé už moc nikam nemůžou jít, kulturní i sportovní akce jsou zrušené a nikdo neví, jak dlouho to může trvat. Může se také stát, že firmy začnou zavírat své výrobny. Samozřejmě se to patrně nejvíce dotkne osob samostatně výdělečně činných. Při uzavření hranic to postihne také firmy, které zaměstnávají ve větším množství pracovníky ze zahraničí, například z Polska. Ekonomický dopad to bude mít každopádně a není vyloučena nějaká další krize.

 čtěte také:


redakce@trutnovinky.cz