Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Školy vyrábějí ochranné pomůcky i v noci

27. 3. 2020

Školy vyrábějí ochranné pomůcky i v noci 0 snímků
Do boje s pandemií koronaviru se zapojují stovky lidí. Někteří šijí roušky, jiní vyrábějí ochranné pomůcky na 3D tiskárnách.

„U nás na škole tiskneme část obličejového štítu. Pak to odesíláme k dalšímu zpracování, je třeba k tomu ještě přidělat plexisklo a následuje distribuce,“ vysvětluje Zdeněk Heteš ze Základní školy Mládežnická v Trutnově, který ve školním areálu obsluhuje dvě tiskárny.

Další trutnovský učitel, Václav Fišer ze ZŠ Komenského si techniku dokonce převezl domů, aby mohl nezbytné pomůcky vyrábět nonstop. „Nastavím si budíka, v noci k tomu jednou krátce vstanu kvůli nutné obsluze tiskáren a zase usnu. Díky tomu maximalizuji výrobu,“ říká. 


Místostarosta Tomáš Eichler ukazuje ochranný štít, na jehož výrobě se podílejí trutnovské školy.

3D tiskárna jela naplno i na Základní škole Úpice-Lány. „Děláme ochranné štíty na obličej a také plastové průvlaky, které usnadňují výrobu roušek. Vyrobili jsme desítky kusů. Tiskárnu mám doma, jede i přes noc,“ tvrdí zástupce ředitele lánské školy Jakub Huček.

Výrobců ochranných štítů a brýlí je na Trutnovsku více. Jejich produkty míří do trutnovské a hradecké nemocnice nebo na stanice záchranářů. Na mnoha místech regionu se šijí ústenky. „S tím nápadem jsme přišly my v knihovně a dohodly se s radnicí, že budeme šít pro městské organizace i pro veřejnost. Výrobu jsme rozjely v pondělí šestnáctého března, celkem jsme ušily přes pět set roušek,“ prozrazuje Jana Šimková, ředitelka Městské knihovny v Úpici.

Další ústenky vyráběli dobrovolníci například na úpické Základní škole Bratří Čapků nebo na Základní a mateřské škole v Radvanicích.

Koordinátorem akce a distributorem tolik potřebného materiálu pro Trutnovsko je Svazek obcí Východní Krkonoše. "Poptáváme 3D tiskaře, jak ze strany škol, tak i dobrovolníků, kteří disponují 3D tiskárnami. Tiskařům proplácíme náklady, tedy energie a materiál. Materiál jsme schopni také tiskařům dodávat. Pokud mají školy 3D tiskárny, ale nemají zaměstnance na obsluhu, tak jsme schopni zajistit převoz na jinou základní školu, kde se již tisku věnují. Byla by škoda tyto kapacity nevyužít,“ říká manažer svazku Jakub Rus.

Zájemci o 3D tisk mohou Ruse kontaktovat na telefoním čísle 731 183 920 nebo na e-mailu jakub@vychodnikrkonose.cz. 

čtěte také:


(pez, tz)
redakce@trutnovinky.cz