Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Strážníci rozdávají roušky lidem žijícím na ulici

28. 3. 2020

page.Name
Chrání si ústa a nos i ti, kteří žijí na ulici? Pokud ne, dostanou je od strážníků. Tak se dá stručně popsat doba krizových opatření mezi těmi nejchudšími obyvateli Trutnova.
Podobná otázka se poprvé objevila už v pondělí, a to v diskusním fóru živého vysílání tiskové konference, kterou radnice uspořádala po jednání Bezpečnostní rady ORP Trutnov. „Mají roušky i bezdomovci?“ tázal se jeden z čtenářů Trutnovinek.

Trutnovský starosta Ivan Adamec však nepoužívá označení bezdomovec rád. „To, že tak někteří lidé vypadají, ještě neznamená, že jsou bezdomovci. Převážná většina z nich má ubytování, oni si akorát zvolili tento způsob života," upozornil. „Jednoho takového máme ubytovaného v holobytu. Chtěli jsme mu pomoci, když ztratil bydlení. A toho, když potkáte, tak roušku má,“ řekl Adamec.

Povinnost mít zakrytá ústa a nos platí od minulého týdne. Rouška přitom není jediným ochranným prostředkem, který mohou lidé používat. Někteří používají šály či šátky, či různé podomácku vyrobené náústky. „Máme se chránit všemi možnými prostředky. Nikdo neříká, že lidé musí mít za každou cenu ušitou nebo zdravotnickou roušku,“ připomněl Adamec.Státem vyhlášená opatření tak podle něj mohou dodržovat i lidé, kteří žijí na ulici. A kdyby snad přece jen neměli čím si zakrýt obličej, můžou dostat roušku od města. „Naši strážníci, kteří s lidmi na ulici přicházejí denně do styku, mají i pro ně připraveny roušky a při pochůzkách ve městě jim je rozdávají,“ uvedl velitel městské policie Radek Svoboda.

Díky dobrovolníkům se šicími stroji se dají stále získávat nové ochranné prostředky. „Pořád jsou ještě manufaktury nebo jednotlivci, kteří roušky vyrábějí. Myslím, že se dostane opravdu na každého,“ odhadl místostarosta Tomáš Eichler.

čtěte také:Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Městská policie Trutnov a Miloš Šálek