Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Trutnov sehnal 5 tisíc roušek, rozdá je „lidem v první linii“

17. 3. 2020

Trutnov sehnal 5 tisíc roušek, rozdá je „lidem v první linii“ 17 snímků
Radnice koupila 5 tisíc roušek. Rozdělí je mezi zaměstnance městských organizací, lékaře i pracovníky aktuálně otevřených komerčních prodejen.​ „Je potřeba chránit sebe i své spoluobčany,“ prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec.
Zásilka chirurgických roušek dorazila dnes odpoledne. Město je koupilo u firmy Medilab ČR České Meziříčí. Prostředníkem byl starosta sousedního Náchoda Jan Birke. „Chtěl bych mu za to poděkovat. Díky němu tady dnes konečně sedíme v rouškách,“ řekl trutnovský starosta v úvodu úterní tiskové konference svolané kvůli koronavirové nákaze.

Ještě v pondělí totiž město nemělo k dispozici žádné ochranné pomůcky. Stát je přes sliby nedodal. „Z vlády zatím žádné ochranné pomůcky nepřišly, všechno řešíme privátní cestou. Bohužel, vláda v tomto ohledu selhala a já jako starosta nehodlám tiše sedět a vyčkávat,“ zdůraznil Adamec.

Ještě během tiskovky si čerstvě dovezené roušky kromě starosty a místostarostů Tomáše Hendrych a Tomáše Eichlera nasadilo i několik úředníků, kteří je následovně začali rozvážet mezi Trutnovany „v první linii“. Přerozdělí je mezi organizace města, které je nutně potřebují.

Například do nemocnice putuje 800 kusů, praktickým lékařům 750 (20 kusů na jednoho), na záchranku 350, profesionálním hasičům 200, dobrovolným 100, pečovatelské službě 180, domovu pro seniory 550 a Mostu k životu 50. Školy a školky otevřené aktuálně pro děti zdravotníků, policistů, hasičů nebo lidí pracující v lékárnách dostanou 120 kusů. Město si pro své úředníky a strážníky ponechá 590 roušek.


„Současně mapujeme potřebu jak velkých obchodních řetězců, tak maloobchodů, abychom věděli, zda nepotřebují roušky pro své zaměstnance,“ upřesnil starosta.

Město za 5 tisíc roušek zaplatilo 150 tisíc korun. „Není to zadarmo, nepokryje to sice celkovou poptávku, ale alespoň něco se povedlo. Kdybychom chtěli uspokojit všechny požadavky, tak jsme si dali do systému, který se tím zabývá, žádost na 125 tisíc kusů,“ doplnil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Také Královéhradecký kraj dnes nakoupil 87 tisíc chirurgických roušek s filtrační hodnotou N98. Dalších 6 tisíc dostal darem. Roušky rozdělí mezi profesionální a dobrovolné hasiče, zdravotnickou záchrannou službu, policii, krajské nemocnice a sociální služby. Z toho 21 tisíc roušek kraj pošle praktickým lékařům, zubařům a dalším ambulancím. Dalších 22 tisíc roušek dostane 15 obcí s rozšířenou působností, které je dále rozdělí mezi své spádové oblasti.

Od státu Královéhradecký kraj zatím obdržel 2912 respirátorů FFP2 a FFP3, který rozdělil podle klíče přiděleného ministerstvem zdravotnictví. Vedle toho stát kraji dodal 4067 roušek, které obdržely regionální zařízení poskytující sociální služby.

čtěte také:


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz

Foto, video: Miloš Šálek